Bez čerstvého vzduchu se neobejde ani kutil. Hodí se i starší digestoř

Pro domácí dílnu je ideální místnost s okny. Jestliže ji nemáme, měli bychom pamatovat alespoň na dostatečné odvětrávání
 Dílna 
02. dubna 2017 16:36 / Internet
  0   0
Řežeme, hoblujeme, brousíme, vrtáme… zkrátka v domácí dílně se můžeme dosyta vyřádit. Většinu výrobků či opracovaných předmětů, na nichž pracujeme, však nakonec ještě natíráme nebo lakujeme, tedy používáme chemikálie, které dokážou místnost zamořit výpary. Při budování domácí dílny bychom tudíž měli pamatovat na dostatečné větrání.

Zdraví škodlivé výpary se uvolňují do ovzduší nejen při používání ředidel či sprejů. Vznikají také při pájení, letování, zahřívání různých látek, zpracování plastů nebo při práci s lepidly. Navíc je většina prací provázena vznikem velkého množství prachu.

Vysoká koncentrace těchto látek představuje především zdravotní riziko. Případy nevolností v malých nevětraných dílnách nejsou výjimečné, dlouhodobé vdechování škodlivin může způsobit i chronická onemocnění dýchacích cest. Dokonce se již nejednou stalo, že se vášnivý kutil stal drogově závislým na výparech některých látek.

Rozhodně nezanedbatelné je i riziko vzniku požáru, obzvlášť u lidí, kteří si ani při manuální práci neodpustí zapálenou cigaretu. Při vysoké koncentraci těkavých látek aerosolů nebo některých druhů jemného prachu může dojít ve styku s otevřeným ohněm nebo žhavým tělesem dokonce k explozi!

Místnost, v níž chceme umístit svoji domácí dílnu, by tudíž měla být dostatečně větratelná. Pokud není vybavena oknem, měli bychom v ní instalovat alespoň odsávání vzduchu. Můžeme k tomu využít i kuchyňskou digestoř s účinným odsáváním, která se už v kuchyni paní domu znelíbila. Pozor ale na správnou instalaci, aby byla vybavena opravdu účinným odvodem znečištěného vzduchu.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Každý zahradník potřebuje k ruce nůžky. Na každou činnost se hodí jiný typ
Jak správně zapojit žárovku
Vyrobte si originální a netradiční gril ze staré pračky
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Přemýšlíte, kam vyrazit a rádi byste něco nezvyklého? Vydejte se do této podivuhodné země

Věda & Vesmír

Chodíte vždy a všude pozdě? Vědci zjistili, proč to tak je

Bydlení

Chystáte se budovat příjezdovou cestu z asfaltu? Poradíme, jak na to