Máte plastová okna? Naučte se správně větrat i v zimě!

Téměř dokonalá izolace plastových oken má i svá úskalí. Naučte se správně větrat v zimě
 Dům 
10. prosince 2014 06:30 / stavebnictvi3000.cz
  0   0
Plastová okna mají skvělé izolační vlastnosti, které ovšem v sobě skrývají obrovskou záludnost. Nedostatečné větrání v zimním období totiž způsobuje v interiéru bujení písní, jež mohou způsobit vážné zdravotní potíže. Stupeň vlhkosti v interiéru většinou nedokážeme odhadnout jen tak „od oka“, a tak je vhodnější pořídit si raději vlhkoměr.

Špatné větrání místností způsobuje plísně, takže se rázem ocitáme v prostředí, které může způsobit nemilé zdravotní problémy. Pokud se totiž vlhkost, obsažená ve vzduchu, nedostane z místnosti ven, vzniká plíseň, kterou můžeme nejčastěji vidět v rozích místností či kolem oken. I samotní výrobci plastových oken doporučují využít vlhkoměr, který nás přesně informuje o stavu vlhkosti vzduchu, takže ji bezpečně můžeme udržovat ve správném rozmezí 40 – 60 procent.

Plíseň způsobená špatnou vlhkostí vzduchu zdravým lidem nemusí nutně ublížit. Výjimku však tvoří novorozenci, staří lidé a jedinci, u nichž se vlivem plísní mohou spustit alergie. Rovněž se může objevit nepříjemná vyrážka, rýma, pálení či slzení očí, kašel nebo dýchací problémy.

Před plísněmi nás stoprocentně neochrání ani tzv. mikroventilace, tedy čtvrtá poloha kliky. Nedokáže totiž zajistit potřebné množství vyměněného vzduchu. Zdrojem vlhkosti jsou také pokojové rostliny, akvária, páry vznikající při vaření, ale také například nedostatečné vytápění.

Nejlepším řešením je naučit se větrat tak, aby to místnosti příliš neochladilo, příliš nevysušilo, ale prospělo jim to. Jak? Především krátce a intenzivně, zhruba na pět minut několikrát během dne. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 21 stupňů Celsia. Výjimku tvoří letní období, v němž je celodenní větrání příjemnou záležitostí, někdy dokonce nutností.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Švábi smrdí a ohrožují vaše zdraví. Zbavte se jich!
Přírodní metody čištění koupelny
Čištění ucpaného odpadu v domácnosti
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Největší stroje lidstva budou vyrobeny přímo ve vesmíru

Věda & Vesmír

Vědcům se podařil neuvěřitelný pokrok. V budoucnu budou moci pěstovat lidské orgány

Bydlení

Modulární domy jsou pro lidi, kteří chtějí bydlet rychle a levně

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن