Po zamrzlém chodníčku aneb Sypat, či nesypat?

Sůl škodí nám i přírodě, bez ní ale leckdy neuděláme ani krok. Čím tedy sypat chodníčky a nájezd do garáže?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dům 
11. prosince 2014 04:15 / archiv
  0   0
Po pádu na náledí končí každoročně desítky lidí v nemocnicích. Nejde ale pouze o chodníky, k bolestivému úrazu můžeme snadno přijít i přímo před vlastním prahem. Jak a čím nejlépe udržovat chodníčky a příjezdové cesty ke garážím, abychom se vyhnuli zdravotním komplikacím a škodám?

Jakmile chodník, schody či prostor zbavíme sněhu, je dobré posypat ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost nějakým zdrsňujícím materiálem. Můžeme použít písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť.

Takovýto posyp slouží ke zvýšení přilnavosti mezi podrážkou boty a povrchem cesty, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijeme na uježděném sněhu i na ledovce nebo námraze. Jejich nevýhodou však je, že se během zimy hromadí a na jaře nás čeká velký úklid.

Na chodnících ve městech se nejčastěji používá sůl, která slouží ke snížení bodu tání vody, tedy k rozmrazení sněhu či ledu, a také k prevenci usazování sněhu a namrzání povrchu. Nejčastěji používaným posypovým rozmrazovacím materiálem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl.

Na vlastním pozemku bychom se ale nejraději tomuto postupu vyhnuli, protože způsobuje znečištění vod a půdy a škodí nejen obuvi a packám našich mazlíčků, ale také rostlinám a živočichům, kteří na naší zahradě žijí.

Ideálním řešením je ekologický keramický zimní posyp Liapor. Velmi účinný posypový materiál, nesoucí ochrannou známku Ekologicky šetrný výrobek, neškodí přírodě, tlapkám našich psích a kočičích miláčků, obuvi, podvozkům aut, vodním tokům... Pokud ošetřené plochy roztají v poledním slunci, Liapor vzlíná, a při opětovném mrazu zůstává zachován vysoký součinitel tření a není potřeba dosypávat.

Další obrovskou výhodou tohoto materiálu je, že ho po skončení zimy stačí jen zamést a můžeme ho nanést na záhony a zelené plochy, kde kypří půdu a zlepšuje provzdušňování kořenových systémů rostlin. Navíc ho můžeme skladovat volně pod širým nebem a nemá sklon k vytváření zmrzlých hrudek.

Posypový materiál můžeme skladovat ve speciální nádobě, které jsou k dostání v několika velikostech. K samotnému posypávání nejlépe využijeme posypový vozík se zásobníkem, rovněž o nejrůznějších objemech. Většina vozíků je opatřena třemi regulovatelnými otvory, ovládanými páčkou na rukojeti. Rám vozíku bývá z lakované oceli, nádoba a rozmetací talíř z odolného plastu.
📷
1
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Témata: sníh, náledí, posyp, zima, mráz
Kam dál?
Vybíráte podlahu? Nabízí se celá škála materiálů!
Skladování bylinek má jistá pravidla
Bylinky pro dobrou náladu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Špionážní satelity zachytily stavbu nové útočné ponorky v Severní Koreji

Věda & Vesmír

Na pláž byla vyplavena podivná mořská ryba. Jedná se o dosud nezámý druh

Bydlení

Výběr umyvadla: Na co všechno je potřeba hledět a na co dát pozor?