Vyrobte si sušičku ovoce a zeleniny na solární energii

Jedna z variant sušičky. Kreativitě se meze nekladou.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
04. srpna 2017 17:05 / internet
  0   0
Představte si, že chcete sušit větší množství meruněk a později i dalšího ovoce. Představte si horko, které panuje venku, a do toho zapněte elektrickou sušičku. Tahle situace má jediné řešení. Nechte sluníčko, ať usuší meruňky samo. Dáme vám tip na jednoduché zařízení, které zvládne každý kutil.

Potřebné materiály

Na výrobu se hodí laťovka nebo překližka. Část, která má absorbovat sluneční energii by měla být z odolného černého materiálu. Vnější krytí z čirého plastu, plexiskla nebo jiného podobného materiálu. Na síta na ovoce pak užijete jemnou síťovinu napnutou v dřevěných rámech.

Princip

Sušička se skládá z šikmé části kryté průhledným plastem, která má dole otvory. Nasátý vzduch se ohřívá a stoupá vzhůru do části, kde je naskládané ovoce. V horní části celého zařízení jsou výstupní otvory, kterými horký vzdych odchází pryč.

Výhody

Sušička je kompletně pasivní. Nepotřebuje k sušení žádnou elektrickou energii. Šetří proto životní prostředí a můžete ji používat i na místech, kde žádné připojení k proudu není.

Varianty

Jak vidíte z přiložených obrázků, sušičku můžete vyrobit v mnoha obměnách a velikostech. Záleží na vaší potřebě a na tom, jaký materiál máte po ruce. Pro větší sušičky se hodí opatřit je v přední části kolečky, protože bývá třeba několikrát denně se sušičkou manipulovat a najít správnou polohu vůči slunci.

📷
2
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Cesmína = krásná zahrada po celý rok
Zachránit rostliny před mrazem můžete ještě nyní
Tipy, jak využít jedlou sodu při zahradničení
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Ford příští rok vyrobí malou sérii vzácných supersportů Ford GT!

Věda & Vesmír

Nové důkazy o vzniku života na Zemi. Nepříliš pravděpodobná teorie se stává pravdou!

Bydlení

Jak na škrábání před malováním