I psí zuby by měly být čištěny pravidelně. Chce to jen odhodlání a trpělivost

Pokud pes čištění zubů kartáčkem zásadně odmítá, můžeme ho nahradit prstovým katáčkem, tedy plastovým návlekem s výstupky
 Mazlíčci 
13. prosince 2014 05:19 / muj-pes.cz
  0   0
Zápach z tlamy, záněty dásní, bolesti a předčasnou ztrátu chrupu způsobuje u psa zubní kámen. Nejúčinnější prevencí je pravidelné čištění zubů, nejlépe denně. Pokud vynaložíme dostatek úsilí, vlídnosti a trpělivosti, i ten nejzatvrzelejší mazlík si zvykne a zubní hygiena se pro něj stane samozřejmostí.

Se zubní hygienou začínáme již u štěněte, tedy od zhruba tří měsíců věku, aby si pejsek zvykl na manipulaci v tlamě. Nejprve ho zvykáme na chuť zubní pasty a prst v tlamě. Naneseme trochu zubní pasty na ukazováček a dovolíme psovi, aby ji slízal. Toto několikrát opakujeme. Pak znovu naneseme na ukazováček zubní pastu a prstem kloužeme po vnějším povrchu zubů a dásní.

Nyní sáhneme po zubním kartáčku, navlhčíme ho a naneseme na něj speciální zubní pastu s enzymy, určenou pro psí chrup. Nejprve necháme psa slíznout pastu ze štětin kartáčku, pak jemně uchopíme tlamu kolem čenichu tak, abychom zabránili psovi žvýkat, a začneme opatrně čistit kartáčkem jen špičáky. Kartáček držíme šikmo k linii dásně a pohybujeme jím od okraje dásně ke špičce zubu.

Po vyčištění špičáků pokračujeme krouživými pohyby k zadním zubům. Postupujeme dál, jen dokud je pes spokojený. Poté podržíme zavřenou tlamu kolem čenichu a opatrně zvedneme horní pysk palcem a ukazováčkem tak, že odhalíme přední řezáky, které jsou nejcitlivější částí tlamy. Jemně je čistíme pohybem od dásně ke špičce zubu.

Dobu čištění zubů postupně prodlužujeme. Všeobecně se uvádí, že bychom měli psovi čistit zuby alespoň 1x týdně. Některým psům vydrží bílé 14 dní, u některých je třeba čistit 2x týdně. Na zubní kámen trpí více trpasličí plemena. Zubní kazy mívají psi méně často než lidé. Zdravá psí tlama totiž obsahuje méně bakterií než nejčistší lidská ústa.

Když pejsek kartáček nesnáší, řešením je „prstový kartáček“, tedy gumový návlek na prst s výstupky. Pokud ani s ním neuspějeme, přidávejme do krmení PlaqueOff® Animal. Je to mezinárodně patentovaný výrobek, který bojuje proti zubnímu kameni a plaku na povrchu zubů a redukuje přítomnost bakterií.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gottová je prý "pinda" a Gott opět naštval spoustu fanoušků! Co se to děje?

Zprávy

Začíná rok 2017 a s ním i velké překvapení pro české řidiče

Bydlení

Chcete mít krásnou výzdobu oken? Vysaďte si pelargonie!

1. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

2. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!

3. Hvězda filmu Láska nebeská v Česku: Hollywoodou krásku Keiru Knightley můžete potkat v Praze!

4. Nádherná Emily Ratajkowski se ráda svléká. Na Zlatých glóbech ukázala alespoň pořádný výstřih a...

5. Andělská tvář a perfektní tělo! Tahle ruská modelka je až neuvěřitelně krásná!