Psí zubní hygiena: Co dělat, pokud pes čištění zubů kartáčkem zásadně odmítá?

Pokud pes čištění zubů kartáčkem zásadně odmítá, můžeme ho nahradit prstovým katáčkem, tedy plastovým návlekem s výstupky
 Mazlíčci 
21. března 2017 05:19 / Shutterstock
  3   0
Zápach z tlamy, záněty dásní, bolesti a předčasnou ztrátu chrupu způsobuje u psa zubní kámen. Nejúčinnější prevencí je pravidelné čištění zubů, nejlépe denně. Pokud vynaložíme dostatek úsilí, vlídnosti a trpělivosti, i ten nejzatvrzelejší mazlík si zvykne a zubní hygiena se pro něj stane samozřejmostí.
Nejnovější

Jak zkrátit džíny

Se zubní hygienou začínáme již u štěněte, tedy od zhruba tří měsíců věku, aby si pejsek zvykl na manipulaci v tlamě. Nejprve ho zvykáme na chuť zubní pasty a prst v tlamě. Naneseme trochu zubní pasty na ukazováček a dovolíme psovi, aby ji slízal. Toto několikrát opakujeme. Pak znovu naneseme na ukazováček zubní pastu a prstem kloužeme po vnějším povrchu zubů a dásní.

Nyní sáhneme po zubním kartáčku, navlhčíme ho a naneseme na něj speciální zubní pastu s enzymy, určenou pro psí chrup. Nejprve necháme psa slíznout pastu ze štětin kartáčku, pak jemně uchopíme tlamu kolem čenichu tak, abychom zabránili psovi žvýkat, a začneme opatrně čistit kartáčkem jen špičáky. Kartáček držíme šikmo k linii dásně a pohybujeme jím od okraje dásně ke špičce zubu.

Po vyčištění špičáků pokračujeme krouživými pohyby k zadním zubům. Postupujeme dál, jen dokud je pes spokojený. Poté podržíme zavřenou tlamu kolem čenichu a opatrně zvedneme horní pysk palcem a ukazováčkem tak, že odhalíme přední řezáky, které jsou nejcitlivější částí tlamy. Jemně je čistíme pohybem od dásně ke špičce zubu.

Dobu čištění zubů postupně prodlužujeme. Všeobecně se uvádí, že bychom měli psovi čistit zuby alespoň 1x týdně. Některým psům vydrží bílé 14 dní, u některých je třeba čistit 2x týdně. Na zubní kámen trpí více trpasličí plemena. Zubní kazy mívají psi méně často než lidé. Zdravá psí tlama totiž obsahuje méně bakterií než nejčistší lidská ústa.

Když pejsek kartáček nesnáší, řešením je „prstový kartáček“, tedy gumový návlek na prst s výstupky. Pokud ani s ním neuspějeme, přidávejme do krmení PlaqueOff® Animal. Je to mezinárodně patentovaný výrobek, který bojuje proti zubnímu kameni a plaku na povrchu zubů a redukuje přítomnost bakterií.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Co určitě kočkám nedávat!
Pozor na kočičí vakcíny, některé nechrání proti vzteklině
Jak naučit pejska být doma sám
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Podvod na diváky? Karel z Prostřena je spolužák vnuka Bohdalky a je to herec!

Zprávy

Merkelová zřejmě vůbec netuší, co se kolem děje. Jak jinak si vysvětlit její slova o budoucnosti Evropské...

Bydlení

Neuvěříte, co všechno dokáže ovlivnit výběr lůžkovin!

1. Sexy moderátorka zpráv TV Prima čeká miminko! Těhotenství tajila celých 5 měsíců!

2. Krainová sesadila z trůnu Verešovou! Sebrala jí zlaté žezlo!

3. Další rakovina v Beverly Hills 90210! Zákeřnou nemoc přiznal i seriálový Dylan!

4. Americká herečka Eva Mendes se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Vypadá skvostně!

5. Aňa Geislerová se rozjela! Pořizuje si jedno tetování za druhým!