Pokud se chcete na jaře kochat záplavou květů, musíte si s vysazením cibulovin pospíšit

Je nejvyšší čas postarat se o rozkvetlý koberec na zahradě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
10. října 2017 09:56 / Shutterstock
  1   0
Podzim není jen časem sklizně jablek a hrabání listí. Je totiž i ideální čas na výsadbu drobných jarních cibulovin. Z nich se pak po zimě vyklubou krásné květiny. Pokud se chcete na jaře pokochat pohledem na rozkvetlý koberec hyacintů, kosatečků a dalších nádher, poradíme vám, jak na to.

Při pohledu na rozkvetlé plochy cibulovin se vám na jaře zatají dech nad tou nenadálou proměnou hnědé blátivé země v barevnou záplavu květů. Výborně vypadá jak jednodruhová plocha, tak i mix několika cibulovin.

Když se dobře zamyslíte nad správným výběrem, můžete výrazně prodloužit dobu kvetení. Na výběr máte z nepřeberného množství, od únorových talovínů v barvě žluté přes březnové sněženky a modré nebo bílé ladoňky až po květnové pastelově růžové, modré a bílé ladoňky španělské. Záleží jen na vás, jaký design svému zahradnímu koberci dáte.

Jak a kam cibuloviny sázet

Zdravé nepoškozené cibulky sázejte v tuto dobu v množství minimálně 30 kusů na metr čtvereční do hloubky odpovídající dvojnásobku cibule.

Ladoňky, sněženky, sasanky a talovíny se hodí vysadit do živné kypré půdy v podrostu opadavých stromů či keřů. Můžete je vysadit i do trávníku, ale pak jej sečte až ve chvíli, kdy cibuloviny zatáhnou, abyste je nepřipravili o semena či listy, jež poskytnou výživu pro další zdárné kvetení v následujícím roce.

Krokusy, kosatečky a tulipány pozdní i skalní mají rády plně osluněná stanoviště s propustnou půdou. Výborně se tedy hodí do skalek nebo štěrkových suchomilných záhonů, kde budou bezesporu patřit k prvním květům, které vaši skalku nebo záhon rozzáří. Nemluvě o tom, že se stanou první pastvou pro včeličky.

Co lze sadit v říjnu

Cibuloviny se sadí zhruba od srpna, ale i v říjnu a listopadu ještě můžete řadu jarních cibulovin zasadit do země.

Tulipány

Tulipány je vhodné vysazovat zhruba v druhé půli září, v teplých oblastech ale i koncem října.

Cibulkám tulipánů se daří ve středně těžké půdě, ale snese i lehčí. Před sadbou by však měla být vyhnojená kvalitním kompostem, smíchaným s cereritem nebo NPK (na metr čtvereční přidáme asi 10 dkg umělých hnojiv). Hloubka výsadby by měla být 10 až 12 cm. Vyberte pro ně slunné místo s živnou, středně těžkou a vlhkou zeminou.

Hyacinty

Na slunná místa a do podobné půdy, jako je tomu u tulipánů, lze sadit i hyacinty. Pouze s tím rozdílem, že je do země vkládáme nejdříve v polovině října. Některé cibule mohou mít na obvodu ještě dceřiné cibule, které na mateřské vyrostly v době uskladnění.

Neloupejte je a vkládejte do půdy pevně spojené s mateřskou cibulí. Hloubka by neměla být menší než 10 centimetrů, ale v místech s většími mrazy klidně zasaďte i 15 centimetrů hluboko. Doporučená vzdálenost cibulek by v zemi měla být 20 cm od sebe.

Před mrazy chraňte hyacinty pokrývkou z posečené trávy nebo z listí. Výživu dodávejte v podobném složení a množství jako u tulipánů. Pokud je suchý podzim, zasazené cibule zalévejte. Hyacintům se bude dařit v živné, propustné půdě, na slunném stanovišti až polostínu.

Kosatce

V říjnu lze sadit i kosatec Danfordové, síťkovaný i holandský. Kosatec Danfordové miluje suché a výhřevné půdy a nesmí být v přemokřených půdách. Dobře mu udělá slunné stanoviště. Dejte ale pozor - často u něj dochází k tomu, že se cibule rozpadají v drobné cibulky, které v následujících letech tvoří pouze listy a nekvetou. Cibulky je proto nutné dopěstovat do květuschopné velikosti, což trvá 2 – 3 roky. Jednou možností, jak předejít periodicitě v kvetení je vysazovat současně cibule různého stáří. Také se doporučuje hluboká výsadba, která omezuje tvorbu malých cibulek.

Kosatec síťkovaný se hodí se do skalek, k pěšinkám a k domům. Kvete mezi prvními na jaře a tudíž by měl být dobře vidět. Snese plné slunce až polostín a daří se mu v propustné půdě.

 Kosatec holandský kvete v červnu až červenci a vyhovuje mu slunné a teplé místo. Uplatní se ve skupině teplomilných cibulovin. Co se týká nároků na půdu, má rád propustnou a humózní zeminu.

Triteleia

Tato severoamerická cibulovina má krásné modrofialové květy, jimiž připomíná kalokvět. Není zcela mrazuvzdorná a pěstovat venku se dá pouze v teplých vinařských oblastech. Snese plné slunce až polostín a je vhodné ho zasadit do propustné humózní půdy. Kvete v dubnu až květnu.

Pěknosemenec

Takzvané motýlí tulipány jsou stepní rostliny ze Severní Ameriky, milují proto sucho a slunce. Pro zdárné přezimování v záhonu se musejí přikrýt rašelinou a také fólií, aby byly v suchu a nevymrzly. V létě se za to odvděčí velmi jemnými lodyhami s nádhernými zvonkovitými květy. Nejlépe se mu povede v propustné písčité půdě.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Regenerace trávníku po zimě
Ušetřete za vodu. Zalévejte dešťovou.
Okusují vám srnky stromky na zahradě? Máme řešení!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

První zcela autonomní vlak se prohání v pouštích Austrálie

Věda & Vesmír

V Saúdské Arábii byly nalezeny záhadné kamenné objekty. Po mnoha letech začne jejich průzkum

Bydlení

Vybíráme hrnce do kuchyně: Je lepší litina, nerez nebo sklo?