Jak pomoci pokojovým rostlinám, když jim žloutnou listy

Zkuste sami zjistit, co trápí vaše rostliny.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
16. října 2017 12:02 / Internet
  10   0
Pokud jste starostliví pěstitelé jakýchkoliv rostlin, tak víte, že žloutnoucí listy jsou jedním z prvních příznaků, že je s rostlinou něco v nepořádku. Důvodů ke žloutnutí listů ale může být hned několik. Jak je určit a jak se s nimi vypořádat? Poradíme.

Nejčastější příčinou toho, že se rostlině nedaří je to, že ji zalíváte buď příliš často anebo málo. Pokud má rostlina žluté listy, nejdříve zabořte prst do hlíny a zkontrolujte, zda není suchá nebo přelitá. Pokud je asi tři centimetry pod povrchem suchá, zalejte ji. Jestli ji přeléváte, můžete si všimnout zápachu plísně. Začněte si lépe hlídat intervaly zalévání, nebo rostliny přesaďte do nádob s lepším odtokem.

Pokud příčinou žloutnutí není zalévání, hledejte škůdce nebo přesněji jejich příznaky. Mohou to být dírky v listech, nejrůznější povlaky na listech nebo pavučinky. Když něco takového objevíte, rostlinu omyjte, odstraňte nakažené části a nastříkejte ji nějakým přípravkem proti škůdcům.

Možná má vaše rostlinka nedostatek světla. Jestli je umístěná v nějakém tmavém koutě, zkuste ji přesunout na místo, kde se jí bude dostávat slunečních paprsků po většinu dne.

Problémem může být také prodění studeného vzduchu. Některé tropické rostliny jsou vůči němu citlivé. Zkontrolujte, zda takovéto rostliny nestojí v průvanu nebo třeba přímo pod klimatizací.

Pokud se vaší rostlině nedaří a její listy žloutnou, zkuste se podívat, zda příčinou náhodou není některá z věcí uvedených výše.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Na největším opuštěném ostrově světa vyvíjí NASA nového robota

Věda & Vesmír

Nikdo z astronomů dosud neviděl nic, co by se podobalo této obří vesmírné explozi!

Bydlení

Nebezpečí na děti číhá i doma. Na co si dát největší pozor?