Neničte své motory špatnou naftou! Jak poznat tu kvalitní?

Neničme své motory špatnou naftou
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Ostatní 
17. října 2017 15:44 / Shutterstock
  28   20
Kvalita nafty je velmi diskutovaná zejména v souvislosti s možným poškozením dieselového motoru a následnou drahou opravou. Má obyčejný řidič možnost poznat, že tankuje špatné palivo? Máme některá doporučení.

Domácí chemické pokusy

Pokud jste nadšení chemici amatéři a máte dost elánu stále něco zkoušet, můžete si udělat srovnání nafty, která vás zajímá s naftou, která má prémiovou kvalitu. Oba vzorky umístíte do sklenic a sledujete s odstupem času, jak vypadají, zda se v testované naftě tvoří nějaký sediment. Naftu můžete také filtrovat přes filtrační papír a zkoumat čistotu papíru po filtraci. Vyzkoušet můžete také dát vzorky nafty do mrazáku a sledovat, zda a jakým způsobem změní nafta svou hustotu. Pro méně zkušené doplňujeme informaci, že optimální stav je, když nafta neobsahuje žádné příměsi, nezanechává stopy na filtračním papíru a v mrazu nehoustne. Někteří nadšenci doporučují ještě test vzplanutí, kdy do nafty ponoří klacek a ten pak zapalují. Nelze se ale domnívat, že by existoval okem sledovatelný rozdíl mezi naftami.

Test v provozu

Pokud jezdíte často určité trasy, jezdíte stále stejným stylem a zhruba stejně naloženým vozem, pak už jste zvyklí na určité hodnoty spotřeby podle palubního počítače. Pokud s jiným typem nafty zjistíte zvýšenou spotřebu, nafta rozhodně není kvalitní. Nemusí být sice přímo nebezpečná vašemu motoru, ale zcela jistě má výrazně nižší cetanové číslo. Motor má nižší výkon a vyšší spotřebu. Současně takováto nafta nevzbuzuje právě důvěru, takže ji nedoporučujeme tankovat.

Spoléhejte na kvalitní značky

Sice před lety některé testy odhalily, že v Německu tankovali řidiči pod stejným názvem kvalitnější palivo, ale to nás vzhledem k podobným kauzám ohledně potravin patrně nepřekvapí. Jisté ale je, že čerpací stanice velkých zahraničních společností si nedovolí prodávat palivo vysloveně závadné, se špatnými mazacími vlastnostmi a cetanovým číslem nižším, než povoluje norma. V některých lokalitách jsou dokonce ceny u známých čerpacích stanic stejné nebo jen o málo vyšší než u stanic, které nabízejí naftu neznámého původu a pochybné kvality.

Sbírejte zkušenosti dalších řidičů

Dobré bývá ptát se ostatních řidičů, kteří žijí v okolí určité pumpy, jakou mají zkušenost. Jen málokdy se totiž špatná kvalita nafty projeví hned. Jestliže ale řidič, který tankuje pravidelně u určité pumpy, hlásí po dvou či třech letech výměnu tří vstřikovačů ze čtyř, bude to důvod k zamyšlení.

Jestliže vás stejně láká nízká cena na určité čerpací stanici, snažte se alespoň při tankování střídat palivo levnější s palivem osvědčené kvality. Snížíte poněkud pravděpodobnost fatální poruchy vašeho motoru. Také si uvědomte, že na padesátilitrové nádrži ušetříte třeba 50 až 100 Kč. I kdybyste za měsíc ušetřili 300 korun, stejně se vám to nevyplatí, protože výměna vstřikovačů a dalších komponent naftového motoru vyjde klidně na několik desítek tisíc.

Petr Vlach | inStory.cz
Kam dál?
Kupujeme koženou sedací soupravu
I kolo musíme připravit na zimní spánek
Chystáte se začít rybařit? Nezapomeňte si vyřídit potřebné dokumenty
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Unikátní vůz pro země třetího světa jde do výroby. Prodávat se bude složený ve speciálním boxu

Věda & Vesmír

Archeologové řeší historickou záhadu starou pět tisíc let

Bydlení

Úžasný trik, jak dát druhý život kytici růží. Budete potřebovat jen syrovou bramboru