Krmíte v zimě lesní zvěř? Pozor, některá strava ji může i zabít!

V žádném případě nedávejte zvěři plesnivé pečivo ani plněné
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Ostatní 
12. listopadu 2017 08:19 / Shutterstock
  1   0
Blíží se pomalu zima a pro lesní zvěř nastává období strádání. Mnozí z vás možná pravidelně chodí do lesů ke krmelcům, kde v dobré víře nechají zvěři nejeden pamlsek. Ne všechny jsou ale pro zvířata prospěšné. Některé jim mohou i ublížit.

Jakmile napadne první sníh, můžete se vydat do lesa a začít přikrmovat zvěř. Zužitkovat můžete nasbírané kaštany či žaludy, ale i jablka ze zahrad, které nespotřebujete, rovněž starý chléb nebo brambory. Než však vyrazíte do lesa, zkontrolujte si, zda jste měli tyto laskominy vhodně uskladněny a v jaké jsou kondici.

Nenoste potravu jen do krmelců

Využijte krmelce, které jsou postavené ve vhodných oblastech pro zvířata, kde mají klid a dostatek úkrytu, daleko od frekventovaných silnic. A je také lepší donést častěji pár kousků, než sypat krmivo na hromady, kde se stejně znehodnotí. Zvěř se občas dostane i do blízkosti domů a zahrad, kde se snaží okusovat stromky a keře. Pokud tedy chcete zvěři něčím přispět, nechejte u zahrady hromádku ořezaných větví z ovocných stromů, ale také třeba seno. A přikrmovat můžete nejenom srnky nebo divoká prasata, ale i ptactvo. O tom, čím zase udělat radost ptáčkům, jsme psali zde.

Pozor na brambory a chleba

Brambory po rozmrznutí hnijí a chleba vlhkem nabobtná a stává se z něj kaše, která působí zvěři vážné zdravotní problémy, což může vést až k jejich úhynu. Tyto potraviny tedy předkládejte, až když mrzne a neočekává se obleva. Pečivo musí být naprosto suché, v žádném případě nesmí být plesnivé ani ničím plněné. Toto krmení je dobré dávat dolů pod krmítko.

Kaštany a bukvice

Žaludy, kaštany a bukvice jsou pro zvěř dobrým pamlskem. Záleží však na tom, jak tyto pochutiny skladujete. Nesmí se sušit ani ukládat například ve sklepě v pytlích, kde by mohly hnít. Skladujte je nejlépe venku vysypané na trávě a tou je i zakryjte.

Z obilí jenom oves

Z obilí je pro přikrmování vhodný pouze oves. Ostatní druhy obilí způsobují zvěři nadýmání a jsou nevhodné. Například pšenice je naprosto nevhodná pro spárkatou zvěř, obsahuje příliš mnoho lepku. Zvěř ji nedokáže strávit a nakonec uhyne. Tento problém ale neplatí, pokud se jedná o celé klasy.

Ovoce a zelenina

Velmi vhodná jsou jablka a hrušky, ale pokud vám zbyly švestky, meruňky či špendlíky, také je můžete vzít s sebou. Ze zeleniny je nejlepší mrkev, brambory či řepa, nicméně zvěř ráda bere veškerou zeleninu, dokonce i cibuli.

 

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Nevylévejte vodu z brambor - pomůže vám v úklidu i ke zdraví
Některé nádobí do myčky prostě nepatří
Upečte si zdravé brownies
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Společnost SpaceX vynese do vesmíru nové pozorovací zařízení. Přezdívají mu lovec planet

Věda & Vesmír

Po deseti letech byl konečně odhalen původ diamantového asteroidu z Núbijské pouště

Bydlení

Váš byt o vás prozradí více, než možná chcete