Krmíte v zimě divoké kachny a labutě? Dejte pozor, abyste jim neublížili!

Krmení vodních ptáků patří k oblíbené zimní zábavě mnoha lidí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
04. prosince 2017 15:11 / Shutterstock
  2   0
Zima a tuhé mrazy jsou krušným obdobím i pro divoké ptáky. Většina vodních ploch zamrzá a volná vodní hladina zůstává pouze na některých místech pod jezy a v centrech větších měst. Právě tam se soustřeďují u nás zimující labutě, kachny, lysky i rackové.

Přežít jim pomáhá potrava od lidí. Co ptákům dávat, aby jim nezpůsobila problémy? Podle odborníků jsou nejvhodnější potravou pro vodní ptáky menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba.

V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se totiž mohli přiotrávit a uhynout. Pečivo by nemělo být ani příliš tvrdé, aby si ptáci neporanili jícen. Vhodnou potravou pro vodní ptáky je i pšenice, oves nebo kukuřice, případně také nesolené vařené těstoviny.

Bílé pečivo podle některých odborníků ptákům škodí

Objevují se ale také názory, které krmení vodních ptáků pečivem zapovídají. Podle nich nesnězené pečivo působí kvetení řas, množení bakterií a láká potkany a další zvířata. Kromě vlivu na kvalitu vody také krmiči nevědomky ničí zdraví ptáků, uvádí někteří ekologové.

Podle nich navíc hlavně bílé pečivo nemá žádnou výživovou hodnotu. Ptákům prý chutná, takže se jím mohou přejíst na úkor krmiva, které je pro ně vhodnější. A pak si vyberte.

Největšími vodními ptáky, kteří přezimují v České republice, jsou labutě velké. Ojediněle můžete zahlédnout také labuť zpěvnou. Právě labutě také často vycházejí i na břeh, do bezprostřední blízkosti lidí s krmením. Dělají to také kachny divoké, které potkáte v zimě u vodních toků nejčastěji. Mezi nimi bývají i různobarevní strakatí jedinci, často jde o křížence s kachnami domácími, které majiteli uletěly.

Jan Novák | inStory.cz
Kam dál?
Jak s dětmi postavit toho nejlepšího sněhuláka
Nabídkou svíček pulty přetékají. Proč si je ale nevyrobit podle svých představ?
RAW STRAVA
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Unikátní koncept závodní motorky umí obelstít fyzikální síly pomocí experimentální technologie

Věda & Vesmír

Co stojí za mizením motýlů? Stačila drobná změna a krásný hmyz se chytil do pasti

Bydlení

Na vedro v bytě lze snadno vyzrát. A nemusí vás to hned finančně zruinovat