Modelínu pro děti zvládnete lehce vyrobit doma sami

Plastelína patří k nejoblíbenějším dětským hračkám
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
31. ledna 2018 16:25 / Internet
  19   0
Modelína je úžasná věc, která děti baví dlouhé hodiny. Spotřebují jí ale velké množství, což není zrovna levná záležitost. Zkuste ji proto dětem vyrobit sami s pomocí surovin, které máte doma běžně.

Na půl kila modelíny budete potřebovat:

  • 300 mililitrů vody
  • 150 gramů hladké nebo polohrubé mouky
  • 75 gramů soli
  • 2 lžíce octa
  • 1 lžíci oleje
  • potravinářské barvivo
  • přidat můžete i vonné esence

Postup:

Ve vodě si rozmíchejte potravinářské barvivo, ocet a olej. Do teflonové pánve nebo teflonového hrnce dejte mouku se solí a zalijte vodou, ve které jste rozmíchali ostatní suroviny. Teflon je opravdu důležitý, protože v normálním hrnci se hmota chytá na stěny.

Můžete ještě kápnout vonné esence, hmota pak příjemně voní. Vařte na středním plameni a stále míchejte. Po asi dvou minutách se hmota začne lepit k sobě. Nepřestávejte míchat, dělejte to tak dlouho, jak to jen půjde.

Ke konci vám vznikne velká koule, kterou téměř nepůjde manipulovat, ale snažte se ji stále otáčet v pánvi a prohřívat. Je nutné, aby se mouka dobře propařila, hmota poté nebude lepit.

Vypněte plamen a nechejte hmotu v nádobě vychladnout. Poté ji promněte a dejte buď rovnou dětem na hraní nebo do plastové nádoby s víkem do chladu.

Jak domácí modelínu uchovat čerstvou?

Pokud si dítě s modelínou zrovna nehraje, je dobré dávat hmotu do ledničky, déle pak vydrží. V lednici ji můžete uchovat i déle než měsíc a stále bude jako nová.

Nádobí použité na výrobu modelíny můžete i nadále používat po omytí k přípravě jídel. Na výrobu modelíny totiž není použito nic, co by se běžně v kuchyni nepoužívalo. Hmota je slaná a kyselá, dětem většinou nechutná. Ale i když ji ochutnají, nic špatného jim nehrozí.

Navíc ani příliš nevysušuje ruce, i když obsahuje celkem velké množství soli. Na omak je modelína opravdu velice příjemná.

Jan Novák | inStory.cz
Kam dál?
Přetřít starý nábytek na bílo má svá úskalí. Je nutné dodržet správný postup
Na ramínku nemusí viset jen oblečení. Inspirujte se pěti vtipnými nápady
Renovace vany
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Čína udělala první krok k dosažení nebezpečné temné strany Měsíce

Věda & Vesmír

Nečekané zjištění. Původní američtí indiáni jsou vlastně Rusové

Bydlení

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při zařizování obýváku. Patří k nim i tento nešvar