Na Nový rok bez kocoviny! Připravili jsme pro vás pár tipů.

 Ostatní 
01. ledna 2015 03:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kocovině se dá předejít nebo zmírnit její příznaky. thinkstock
Jak na Nový rok, tak po celý rok...kdo by ale chtěl po celý rok bolest hlavy, nevolnost a jiné následky propařené noci? Nikdo. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, jak kocovině předejít, popřípadě zmírnit její příznaky.

"Většinou nejde o likvidaci kocoviny jako takové, s tou mnoho nenaděláte, ale o zmírňování příznaků, kterými na ni tělo reaguje," vysvětluje biochemik Tomáš Zima.

A proč se každému na zahánění osvědčilo něco jiného? To se dá vyložit třeba tím, že i v běžném, neopilém životě má každý jiné chutě a z nich si pak volí i v podobné nouzové situaci.

"Často však jde spíše o jakýsi placebo efekt, kdy lidé věří, že jim právě ta jejich metoda pomáhá," doplňuje biochemik Zima.

A odlišnostmi mezi lidmi a mezi jejich metabolismy se dá vysvětlit i to, že se zatím nepovedlo vyvinout stoprocentně účinný lék na kocovinu.

Jak kocovině předejít:

  • Před flámem se doporučuje požít mastnější stravu nebo dokonce vypít lžíci oleje.
  • Před oslavou vypijte sklenici mléka, která zpomalí vstřebávání alkoholu do krve.
  • S alkoholem prokládejte také nealkoholické nápoje. Tím alkohol naředíte.
  • Alkohol pijte pomalu.
  • Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu. Zrádné jsou hlavně nápoje s bublinkami, např. sekt oxid uhličitý totiž přispívá k rychlejšímu vstřebávání alkoholu do krve.
  • Pijte raději tzv. kvalitnější alkohol.
  • Před večírkem si dodejte dávku vitamínu C a B.
  • Po večírku vypijte alespoň dvě sklenice vody, tím zamezíte dehydrataci. 


Jak na kocovinu:

Vyprošťovák v podobě piva
Nemálo lidí nedá po propité noci dopustit na první ranní pivo a kupodivu to, že by jim mohlo pomoci, nevylučují ani lékaři. Sice ho rozhodně nedoporučují plošně, ale jeho efekt připouští i někteří psychiatři.

Podle nich totiž ztlumí hlad receptorů dožadujících se dalšího alkoholu. A zároveň dodá tělu potřebné tekutiny a ionty, které se z těla vyplavily kvůli přemíře pití. Ale pokud patříte k těm, kterým se zvedá žaludek už jen při pomyšlení na tuhle metodu, nenuťte se k ní.

Silná polévka dodá sílu a spraví chuť
Na nohy vás může postavit i silná polévka, která přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem.

Nemáte sílu ani na to, abyste si polévku uvařili? Můžete zkusit ultrarychlou verzi česnečky, návod na ni koluje po webu: na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře a zalijte vroucí vodou.

Coca-Cola a jí podobné nápoje
U tohoto nápoje jde asi trochu o psychologický efekt, protože mnoho lidí si ho v mysli spojuje s příjemným chladivým osvěžením. Každopádně dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.

Ledové mléko proti překyselení
Někomu se může při představě ledového mléka dělat zle, ani nemusí mít kocovinu, ale jiný na něj nedá dopustit. Efekt to mít může - mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou, ovocná dřeň bude nejspíše také kyselá, a proto by vám spíše přitížila. Máte-li rádi mléko, zkuste koktejl z tohoto nápoje, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

TIP! Zázvor zahání nevolnost
Zázvor je vynikající koření, které můžete ocenit i při kocovině. Funguje totiž také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.

Čerstvý vzduch, pohyb, sprcha
Pokud se na to cítíte, zkuste rychlou procházku - svižná dvacetiminutová chůze na čerstvém vzduchu vám okysličí krev a měla by zmírnit následky kocoviny. Vlézt si do ranní sprchy vyžaduje sice odvahu, zvláště kdyby měla být studená, ale je to rovněž osvědčený prostředek. Zkuste začít následující den více zvolna, aby vám nedošla energie hned dopoledne.

Mýty, které se tradují:
Káva a nápoje obsahující kofein, sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu. Blokádou antidiuretického hormonu vedou k další ztrátě vody, což tělo nadále oslabuje.

Běžně dostupné léky proti bolesti sníží část obtíží, většina z nich, zvlášť oblíbený Aspirin nebo Ibalgin však mohou zesílit žaludeční potíže a jejich požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47