Čerstvé bylinky po celý rok

Čerstvé bylinky v kuchyni ocení ne jedna kuchařka!
 Dům 
08. února 2015 08:10 / Wikimedia Commons
  0   0
Mít za oknem malou bylinkovou zahrádku je sen každého alespoň lehce pokročilého kuchaře. Zvlášť ve chvíli, kdy průměrná denní teplota s jarem začne stoupat, představa salátu povýšeného na gurmánskou specialitu pár lístky absolutně čerstvé bazalky nebo nových brambor zasypaných právě nakrájenou pažitkou začíná být neodolatelná.

Jaké bylinky se hodí i na okenní parapet?

Bazalka, oregano (neboli hezky česky dobromysl), tymián, pažitka a také koriandr, šalvěj, rozmarýn, máta, majoránka či kopr. Vyberte si dle vlastní chuti.

Kdy sít či sázet

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna. Sázíte-li bylinky z již předpěstovaných sazeniček ze zahradnictví, zvyšujete tím šanci na jejich přežití.

Půda, která dá bylinkám život

Pro bylinky nejsou vhodné těžké zeminy nebo substráty složené z velkých kousků dřeva. Vyklíčená bylinka totiž nemá tolik síly, aby se v takovémto prostředí dokázala prodrat ven. I těžkou zeminu ale můžete odlehčit, smícháte-li ji s trochou písku. Když se ale vydáte do většího květinářství nebo do zahradnických potřeb, neměl by být problém sehnat substrát pro bylinky přímo určený.

Ideální prostředí pro pěstování

Ne každý má bohužel okna kuchyně situovaná na jih, jak by tomu správně mělo být. Nezoufejte. Bylinky zkrátka umístěte na parapet okna a dopřejte jim pravidelnou zálivku. Každá bylinka potřebuje trochu jiné množství vody.

Obecně platí, že zálivka postačí jednou dvakrát za týden, pažitku, bazalku, mátu nebo petržel raději zalijte vícekrát. Pokud ještě topíte, sem tam bylinky oroste, nemají rády suchý vzduch. Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí by neměl přesáhnout 4 stupně. Rostlinky chraňte před průvanem (zejména bazalka je na průvan hodně háklivá)!
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Využití mulčovací textilie na zahradě
Využití kartonů od vajíček
Zahrada v březnu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

S Novotným je to velmi vážné! Jeho syn lhal o jeho stavu!

Zprávy

Po Ukrajině bude následovat tento region Evropy! Varuje aktivista

Bydlení

Zajímavé tipy na likvidaci zápachu v bytě

1. George Clooney a jeho krásná manželka Amal čekají dvojčátka!

2. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

3. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

4. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

5. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!