Renovace vany

 Dílna 
15. února 2015 15:32 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vana je dominantou většiny koupelen.  Wikimedia Commons
Možná vám stará vana naprosto vyhovuje, jen se na ní už podepsal zub času a nevypadá nejlépe. Její povrch není sněhobílý a celistvý, už něco zažila a je to vidět. Pokud je jinak tedy v pořádku, pusťte se do toho. Nejdříve do zjišťování, co taková oprava vany vlastně obnáší. Renovovat se dá akrylátová vana nebo vana plechová - každá ale jinak.

Kompletní renovace celé vany je vhodným řešením v případě, že je vana poškrábaná nebo oprýskaná. Ideálním řešením je renovace také tehdy, pokud jste se rozhodli pro koupelnu v retro stylu a právě taková vana s elegantními nožkami vám v současné době „zdobí“ trávník. Pořízením nové vany v retro stylu, byste museli sáhnout pořádně hluboko na kapsy. Stačí však staré vaně nechat „obléct nový kabát' a sami budete překvapeni výsledkem. Jednou z možností je akrylátový nátěr nebo uložení akrylátové vložky do původní vany.

Renovace akrylovým nátěrem

Pokud se rozhodnete pro nátěr, záleží už jen na vás, zda se obrátíte na odborníka, či si poradíte svépomocí. U odborníka však získáte jistotu záruky, která bývá 2 až 3 roky. Jisté však je, že akrylátový nátěr lze aplikovat na jakkoli poškozenou vanu, ať už poškrábanou nebo proděravěnou a to bez rozdílu, zda je litinová, smaltová nebo plechová. Proces přitom není nikterak složitý. V každém případě je vhodné zakrýt armatury, aby se při práci nijak nepoškodily. Pak se celý povrch vany přebrousí, následně odvápní, vyčistí a odmastí. Před dalším krokem musí být vana čistá a suchá, takže je nutné ji vytřít dosucha hadříkem nebo pomocí horkého vzduchu. Teprve pak je možné nanášet základní vrstvu. Ta se nanáší v několika vrstvách v závislosti na rozsahu poškození vany.

Základní vrstva usychá a tvrdne několik hodin a zpravidla se s dalším krokem začíná až v následujícím dni. V této fázi by měla vana zůstat suchá a bez jakýkoli nečistot. Vyplatí se proto pohyb v koupelně na ten jediný den omezit na nejnutnější úkony. Následně se povrch opět přebrousí a vana se začne oblékat do nového. Po základní vrstvě následuje lesklá glazura, která se na povrch nanáší tahy štětcem. I když je tento způsob renovace vany nejlevnější variantou, na druhou stranu je třeba zmínit fakt, že zpravidla po 2 až 3 letech je třeba provést nový nátěr. Záleží hlavně na údržbě a míře předchozího poškození.

Renovace vložením akrylové vložky

Tato renovace spočívá ve vložení nové akrylátové vložky. Vložka je vyrobena z vysoce kvalitního akrylátu, který je určený pro koupelnové vany. Vložka je připevněna k původnímu povrchu vany dvousložkovým lepidlem. Po té se na vana na 24 hod napustí studenou vodou. Po 24 hod. je možné vanu znovu používat.

Oprava poškozené části

Někdy ani není třeba celou vanu opravovat, ale stačí opravit pouze poškozenou část. Nemusí však jít pouze o vanu, opravit takto lze i umyvadlo či sprchový kout. Pokud se stane, že předmětem dojde k proražení sanity, můžete si sami pomoci dvousložkovým tmelem (epoxidový nebo polyesterový). Je však třeba zvážit fakt, že se jedná pouze o krátkodobé řešení akutního problému. Obvykle se totiž stane, že se v zasaženém místě vytvořily mikroskopické trhlinky, které se působením vody a různých prostředků začnou zabarvovat. Životnost renovovaných van je závislá také na údržbě. Zásadně se nedoporučuje používat čistících prostředků ve formě písku či jiných abrazivních čistidel.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47