Pečujeme v zimě o kaktusy

Kaktusy potřebují správný „zimní spánek“, za který nás některé druhy dokonce odmění nádhernými květy
 Dům 
14. prosince 2016 07:30 / Internet
  0   0
O chlupatých a pichlavých kamarádech se říká, že jsou nejméně náročnými pokojovými rostlinami, vhodnými pro začátečníky. Zdání ale klame. I kaktusy potřebují správnou péči, aby se jim dařilo dobře a dělaly nám radost dlouhá léta. Jakou péči potřebují právě v nadcházejících zimních měsících?

Některé druhy kaktusů nás dokážou odměnit za správnou péči přímo divukrásnými květy. Aby však pro jejich nasazení měly dostatek energie, nutně potřebují jednou do roka projít obdobím vegetačního klidu. U většiny druhů jsou pro ně nejvhodnější právě zimní měsíce. Rozhodně to ale neznamená prostě si rostlin přestat všímat, i uvedení do klidu má pravidla.

V době klidu výrazně klesá potřeba zálivky, množství vody se však přímo řídí teplotou prostředí. Pokud máme své ostnaté a chlupaté kamarády v chladné místnosti, v níž se teplota standardně pohybuje pod 15 °C, od listopadu do konce února bychom je neměli zalévat vůbec. Jestliže je v místnosti tepleji, dopřejme jim zálivku měkkou, tedy odstátou vodou pouze jednou za čtyři týdny. V žádném případě ale nesmíme rostliny přelít, jde o to zavlažit substrát, přebytečnou vodu z podmisek vylijme.

Přestože odpočívají, měly by kaktusy i v zimě dál zůstat na světlém stanovišti. Počátkem března začneme dávky vody postupně zvyšovat, a jakmile začnou růst, nastává ideální doba pro jejich přesazení. Mladé rostliny bychom měli přesazovat každoročně, starší zhruba po třech až pěti letech. Čerstvě přesazené kaktusy nikdy nepřihnojujeme, abychom jim nezpůsobily šok, do nového vegetačního roku se potřebují probouzet pomalu.

Při přesazování jsou kaktusy zákeřné, takže se na ně musíme patřičně vybavit. Bez bytelných pracovních rukavic se přitom neobejdeme. Rostlinu opatrně vyjmeme ze starého květináče, pomoci si přitom můžeme dřevěnými kleštěmi, dobrou službu však udělají i pásky vlnité lepenky. Kaktus se jí sám přichytí a přitom nenapáchá škody na našich rukách.

📷
1
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Domácí horká krémová čokoláda
Máte velkou úrodu rajčat? Usušte je!
Září v zahradě
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gottová je prý "pinda" a Gott opět naštval spoustu fanoušků! Co se to děje?

Zprávy

Začíná rok 2017 a s ním i velké překvapení pro české řidiče

Bydlení

Chcete mít krásnou výzdobu oken? Vysaďte si pelargonie!

1. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

2. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!

3. Hvězda filmu Láska nebeská v Česku: Hollywoodou krásku Keiru Knightley můžete potkat v Praze!

4. Nádherná Emily Ratajkowski se ráda svléká. Na Zlatých glóbech ukázala alespoň pořádný výstřih a...

5. Andělská tvář a perfektní tělo! Tahle ruská modelka je až neuvěřitelně krásná!