Bylinky s vůní ovoce – svěží zahrádka na okenním parapetu

Bylinky s vůní ovoce snadno vypěstujeme i na okenním parapetu
 Dům 
05. října 2014 23:41 / magazinzahrada.cz
  0   0
Ucítíme vůni ananasu, pomeranče, citronu, jahody nebo černého rybízu, vydává ji ale některá ze známých bylinek – šalvěj, máta či bazalka. Některé překvapivě vonící druhy exotických bylinek můžeme pěstovat i na zahradě, teplomilnější raději v květináči. Určitě stojí za to založit si malou bylinkovou zahrádku, klidně i na okenním parapetu.

Ovocná šalvěj (Salvia dorisiana) pochází ze Střední Ameriky a od května do října ocení umístění na prosluněné terase. Kdykoli z ní můžeme otrhat pár lístků a dopřát si její nezaměnitelné aroma ananasu, sladkých broskví nebo černého rybízu. U ananasové šalvěje (Salvia elegans‚ Scarlet Pineapple) si musíme na ohnivě červené květy počkat až do října, ovšem na světlém místě pro přezimování s teplotou 5 až 10 °C je budeme moci obdivovat po mnoho týdnů. Tyto poměrně vysoké keře dorůstají až 1,5 metru. Na jaře potřebují výrazně zastřihnout a přesadit do větší nádoby.

Citronová máta (Mentha x piperin, varieta citrata) je naopak mrazuvzdorná a daří se jí i v polostínu. Dorůstá do výšky 20 až 50 centimetrů, vyžaduje slunné stanoviště či polostín a humózní půdu. Všechny druhy jsou mrazuvzdorné až do -28 °C. Obsahuje mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, takže úspěšně eliminuje nepříjemné svědění, mírné bolesti či podráždění. Odvar je výborný k výplachům při bolestech zubů a dásní, čerstvé lístky, přidané do koupele, mají osvěžující účinky. Máta zaručeně pomáhá při všech druzích žaludečních potíží včetně nevolností při kocovině, zlepšuje chuť k jídlu, a dokonce má i mírné afrodiziakální účinky. Silně aromatické máty dobře chutnají v moučnících a nápojích, skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.

Bazalka (Ocimum) je nejvíc rozšířená v Africe a Jižní Americe, několik druhů se však pěstuje po celém světě. Daří se jí výhradně v teplých, slunných a chráněných polohách, protože vyžaduje pět hodin slunečního svitu denně a teplotu nad 10 °C. Stálezelené aromatické rostliny nebo keře, porostlé chloupky, milují dobře odvodněnou půdu. Většina druhů obsahuje v listech 0,3 až 1,5 procenta oleje, některé druhy dokonce až 3 procenta. Bazalkový olej, získávaný ze semen lisovaných zastudena, obsahuje hlavně linalool, využívaný v kosmetických produktech i jako insekticid, estragol, jenž je základem estragonového oleje, a kafr, hojně využívaný v lékařství a aromaterapii. Bazalka se využívá jako zelenina a koření v gastronomii, pro okrasné účely i v náboženství.
📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gottová je prý "pinda" a Gott opět naštval spoustu fanoušků! Co se to děje?

Zprávy

Začíná rok 2017 a s ním i velké překvapení pro české řidiče

Bydlení

Chcete mít krásnou výzdobu oken? Vysaďte si pelargonie!

1. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

2. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!

3. Hvězda filmu Láska nebeská v Česku: Hollywoodou krásku Keiru Knightley můžete potkat v Praze!

4. Nádherná Emily Ratajkowski se ráda svléká. Na Zlatých glóbech ukázala alespoň pořádný výstřih a...

5. Andělská tvář a perfektní tělo! Tahle ruská modelka je až neuvěřitelně krásná!