Bylinky s vůní ovoce – svěží zahrádka na okenním parapetu

Bylinky s vůní ovoce snadno vypěstujeme i na okenním parapetu
 Dům 
05. října 2014 23:41 / magazinzahrada.cz
  0   0
Ucítíme vůni ananasu, pomeranče, citronu, jahody nebo černého rybízu, vydává ji ale některá ze známých bylinek – šalvěj, máta či bazalka. Některé překvapivě vonící druhy exotických bylinek můžeme pěstovat i na zahradě, teplomilnější raději v květináči. Určitě stojí za to založit si malou bylinkovou zahrádku, klidně i na okenním parapetu.

Ovocná šalvěj (Salvia dorisiana) pochází ze Střední Ameriky a od května do října ocení umístění na prosluněné terase. Kdykoli z ní můžeme otrhat pár lístků a dopřát si její nezaměnitelné aroma ananasu, sladkých broskví nebo černého rybízu. U ananasové šalvěje (Salvia elegans‚ Scarlet Pineapple) si musíme na ohnivě červené květy počkat až do října, ovšem na světlém místě pro přezimování s teplotou 5 až 10 °C je budeme moci obdivovat po mnoho týdnů. Tyto poměrně vysoké keře dorůstají až 1,5 metru. Na jaře potřebují výrazně zastřihnout a přesadit do větší nádoby.

Citronová máta (Mentha x piperin, varieta citrata) je naopak mrazuvzdorná a daří se jí i v polostínu. Dorůstá do výšky 20 až 50 centimetrů, vyžaduje slunné stanoviště či polostín a humózní půdu. Všechny druhy jsou mrazuvzdorné až do -28 °C. Obsahuje mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, takže úspěšně eliminuje nepříjemné svědění, mírné bolesti či podráždění. Odvar je výborný k výplachům při bolestech zubů a dásní, čerstvé lístky, přidané do koupele, mají osvěžující účinky. Máta zaručeně pomáhá při všech druzích žaludečních potíží včetně nevolností při kocovině, zlepšuje chuť k jídlu, a dokonce má i mírné afrodiziakální účinky. Silně aromatické máty dobře chutnají v moučnících a nápojích, skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.

Bazalka (Ocimum) je nejvíc rozšířená v Africe a Jižní Americe, několik druhů se však pěstuje po celém světě. Daří se jí výhradně v teplých, slunných a chráněných polohách, protože vyžaduje pět hodin slunečního svitu denně a teplotu nad 10 °C. Stálezelené aromatické rostliny nebo keře, porostlé chloupky, milují dobře odvodněnou půdu. Většina druhů obsahuje v listech 0,3 až 1,5 procenta oleje, některé druhy dokonce až 3 procenta. Bazalkový olej, získávaný ze semen lisovaných zastudena, obsahuje hlavně linalool, využívaný v kosmetických produktech i jako insekticid, estragol, jenž je základem estragonového oleje, a kafr, hojně využívaný v lékařství a aromaterapii. Bazalka se využívá jako zelenina a koření v gastronomii, pro okrasné účely i v náboženství.
📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Věry Špinarové je kritický! Prodělala zástavu srdce! Všichni držte palce, vzkázal syn!

Zprávy

Že by na těch božích mlýnech přece jenom bylo něco pravdy? Premiér Sobotka má hodně velký problém

Bydlení

Chraňte zahradní nábytek před plísní! Roztok si můžete snadno připravit sami!

1. Aňa Geislerová se rozjela! Pořizuje si jedno tetování za druhým!

2. Další smutná událost potkala zpěvačku ze Spice Girls! Mel B zažívá nejhorší období svého života

3. Dcera Karla Vágnera Tereza připravila tátovi ty nejkrásnější narozeniny!

4. Poznáte krásné děvčátko? Vyrostla z ní modelka z dekoltem vydělávajícím miliony!

5. Natálie Kotková nechala přítele Petra Lexu doma a vyrazila do Vysokých Tater