Výsadba jarního česneku: Pokud chcete kvalitní česnek, vypěstujte si vlastní!

Výhoda jarní výsadby spočívá v tom, že se připravuje naráz celý pozemek i na ostatní plodiny.
 Zahrada 
28. února 2017 10:39 / Wikimedia Commons
  0   0
Kvalitní česnek je v posledních letech velmi žádáný. Obchody ale většinou nabízejí česnek čínský, který je sice levnější, ale nemá valnou chuť ani vůni. Řešením je vypěstovat si česnek na vlastní zahradě: právě nastal čas k jeho výsadbě. Mluvíme-li tedy o jarním česneku.

Cibule česneku je složena z několika stroužků. U česneku rozlišujeme několik typů: paličáky a nepaličáky, ty pak ještě jako širokolisté a úzkolisté. Pro jarní výsadbu se hodí jen paličáky úzkolisté, říká se jim „jarní česnek“. Netvoří květenství a mají bílou slupku.

Cibulové zeleniny mají specifické nároky na přípravu půdy a hnojení. Záhon musí být na prosluněném výhřevném místě, půda dostatačně hluboká, středně těžká až lehčí a propustná. Česnek nesnáší zamokřené těžké půdy. Zařazujeme jej do druhé trati, tedy po zelenině, která se vloni hnojila organickým hnojem, dává se například po okurkách nebo košťálovinách. Nesázíme jej ale po bramborách nebo rajčatech. Také cibulovina by zde něměla růst posledních 5-6 let.

Pěstování

Brzy na jaře, jakmile půda oschne, urovnáte ji hráběmi. Když je však slinutá a tvrdá, je potřeba ji prokypřit do hloubky 8 cm motykou nebo rotavátorem. Těsně před výsadbou cibule česnek rozdělíte na jednotlivé stroužky a na 8 až 10 hodin je dáte mořit do 5% roztoku Sulky. K moření nepoužívejte plechové nádoby, ale nádoby z plastu, nebo ze skla. Mořením by se měly zničit zárodky háďátka zhoubného, které mohou být přímo v rozmnožovacím materiálu. SULKO zároveň působí na rostlinu i jako povzbuzující růstový stimulátor. Česnek vysazujete do řádků vzdálených 250 až 300 mm, používáte přitom značkovač. Když je půda ještě poměrně vlhká, doporučuje se používat při výsadbě desku, kterou podle potřeby posouváte. Další pomůckou je tupý dřevěný kolík, kterým hloubíte jamky. Hloubka výsadby má být taková, aby nad vegetačním vrcholem stroužku byla vrstva zeminy ve výši jeho dvou délek. Stroužky kladete dolů kořenovým krčkem a půdu nad nimi zatlačíte. Po vysazení povrch záhony urovnáte hráběmi.

Česnek jako suchomilná rostlina není příliš náročný na vodu. O to větší pozornost však musíte věnovat okopávkám nebo plečkováním i tehdy, když je porost bez plevelů. Celkově byste měli česnek zrýt během vegetace 6 až 7-krát.

Sklízení

Česnek sklízíte v létě v období, kdy začne nať polehávat. Ve svazečcích nebo ve věncích ho sušíte ve stínu na dobře větraném místě. Pak ho teprve uskladňujete. Pokud se sklidí dříve, než je zralý, začne se brzy kazit a není kvalitní. Když ho sklidíte pozdě, začnou se palice rozpadat na stroužky.

Ema Maxová | inStory.cz
Kam dál?
Jak vypěstovat sazeničky ve vaječných skořápkách
Regenerace trávníku po zimě
Jak zakomponovat do zahrady pařez
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sexy mozek Paroubek a jeho Petra začnou bojovat o dítě i majetek!

Zprávy

Tak tohle by nešlo, soudruzi. To bychom také mohli své voliče pěkně nas*at!

Bydlení

Nastěhovali se k vám moli? Víme, jak s nimi zatočit!

1. Mladý populární zpěvák Adam Mišík si plní svoje sny!

2. Partnerka Mela Gibsona zářila na červeném koberci. Měsíc po porodu je štíhlá jako laňka!

3. Mladá muzikálová zpěvačka Karolina Gudasová končí s kariérou!

4. Monika Bagárová šokuje fanoušky: Takovou změnu nikdo nečekal!

5. Show Tvoje tvář v ohrožení: Velké komplikace s jednou z hlavních hvězd!