Boj s třepením a lámáním nehtů

 Ostatní 
27. května 2015 20:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Lámání a třepení je jedním z nejčastějších onemocnění nehtů, kterému se za svůj život vyhne málokterá žena. Wikimedia Commons/Firq
Nehty jsou vizitkou našeho zdraví. Na pěstěných, dlouhých nehtech si zakládá skoro každá žena. Co když se ale začnou lámat a nepříjemně třepit? V tomto případě oznamují, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Co proti třepení a lámání nehtů v prvé řadě pomáhá?


* Úprava jídelníčku

V případě, že vaše tělo není dostatečně vyživované, odrazí se to v první řadě na kvalitě pleti, vlasů a nehtů. Pro pěkné a zdravé nehty je důležité zabezpečit organismu dostatečný příjem minerálů, a to především zinku, hořčíku a selenu. Rovněž vám pomohou potraviny s vysokým obsahem železa, vápníku, vitaminu D, vitaminů skupiny B a bílkovin.

* Doplňkové preparáty

Jestliže v jídelníčku chybí vitaminy a minerály důležité pro zdravý růst nehtů, lze užívat také doplňkové preparáty, obsahující především zinek, hořčík, selen a vápník, které jsou speciálně určeny pro krásu a zdraví nehtů (a současně i vlasů a pokožky) a které jsou k dostání v každé lékárně. Pro posílení nehtů spousta žen používá také pangamin neboli pivovarské kvasnice, obsahující vitaminy řady B.

* Nůžky, pilník a zpevňovací lak

Na roztřepený nehet neváhejte okamžitě použít nůžky, případně si vezměte na pomoc také skleněný či papírový pilník a nehet jednosměrně zabruste. Zabráníte tak tomu, aby se poškození nehtu rozšiřovalo dále. Nakonec použijte speciální zpevňovací lak na nehty.

* Regenerační krémy a oleje

Abyste nehtům dodali potřebné vitamíny a minerály a zabránili jejich vysušování, snažte se je minimálně dvakrát denně promazávat regeneračními krémy nebo oleji. Navíc se držte pravidla, že svým nehtům po každém umytí rukou dopřejete speciální ochranný krém s obsahem glycerinu.

* Vyživující a zvláčňující maska

Jednou týdně si můžete na nehty a pokožku rukou nanést také vyživující a zvláčňující masku. Stačí, když si večer na ruce a nehty aplikujete vyživující mandlový olej a necháte je přes noc odpočívat v lehkých bavlněných rukavicích. Ráno budete mít pokožku na rukou jemnější a nehty budou vyživené a pružnější.

* Parafínový zábal

Stav nehtů i pokožky rukou výrazně zlepšuje také parafínový zábal, který se provádí takřka v každém kosmetickém studiu. Abyste dosáhli viditelného účinku, je ideální parafínový zábal absolvovat několikrát, a to vždy po jednom týdnu.

Čemu se naopak vyhnout?

* Dlouhodobému stresu

Lámavé a třepící se nehty mohou být známkou toho, že se ocitáte ve dlouhodobém stresu. Mohou za to rodinné problémy, problémy v práci či v případě studentů zkouškové období? Než se proti stresu dokážete obrnit a zvládnete překonat s pomocí pozitivního myšlení stávající problémy, snažte se o poškozené nehty pravidelně pečovat. Upravte si jídelníček, používejte doplňkové preparáty, zpevňující lak i vyživující krémy či oleje.

* Redukčním dietám

Příčinou slabých a lámavých či třepivých nehtů je dlouhodobý stres, zdravotní problémy i nesprávně sestavený jídelníček. Nejen na vaše nehty, ale i vlasy a pokožku může mít negativní dopad dlouhodobé držení redukční diety. Chcete-li redukční dietu stůj co stůj dodržovat dále, užívejte alespoň doplňkové preparáty a regenerační krémy.

* Častému máčení rukou v horké vodě

Časté máčení rukou v horké vodě, například při umývání nádobí nebo koupání se, způsobuje bobtnání základní stavební složky nehtů neboli keratinu. Dochází tak k narušení jeho struktury a následnému oslabení nehtů. Při umývání nádobí proto používejte ochranné rukavice, během koupání v horké vodě se snažte mít ruce nad hladinou.

* Odlakovačům obsahujícím aceton

Za třepení a lámání nehtů nesou odpovědnost rovněž odlakovače obsahující aceton, které dokáží nehet nepříjemně vysušit. Než konkrétní odlakovač v drogerii zakoupíte, nezapomeňte si na obalu tohoto výrobku prostudovat jeho přesné složení. Jestliže bude obsahovat aceton, dejte od něj ruce pryč.

* Přímému styku s čisticími přípravky

Lámavost a třepení nehtů zapříčiňují také přípravky, s nimiž přicházíte dennodenně do styku. Jedná se například o nevhodné mýdlo, které způsobuje nadměrné vysušování nehtů i pokožky rukou, nebo saponáty, které se používají na mytí nádobí či při vytírání podlah. Proto není od věci v druhém případě používat ochranné rukavice.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47