Veterináři varují před zápachem z tlamy psů a koček. Může způsobit vážné zdravotní potíže!

 Mazlíčci 
26. června 2015 21:58 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zápach z tlamy trápí 90% psů starších jednoho roku. Internet
Každý, kdo má doma psa, kočku nebo se setkává s někým, kdo je má doma, to dobře zná. Zvíře pootevře tlamu a zavane mu z ní, a to někdy velmi nepříjemně. Nejde jen o kosmetický či estetický problém, ale může značit i velmi vážný zdravotní problém. Veterináři varují, že takové zvíře může velmi vážně onemocnět.

Bakterie – ti hlavní viníci

Zbytky jídla vytvářejí na zubu jemnou vrstvu. To je ideální prostředí k množení bakterií nacházejících se přirozeně v tlamě. Toto uskupení se nazývá zubní plak. Odpad z bakterií je kyselý, a proto je pro tlamu velmi agresivní. Vývoj může postupovat od gingivitídy přes parodontózu až po ztrátu zubů. Pravidelné čištění zubů je základ. Bez čištění plak tvrdne a mění se v zubní kámen. Když zubní kámen vznikne, je nutné nechat jej odstranit v narkóze u veterináře.

Na rozdíl od člověka nemají psi ani kočky příliš často zubní kaz. Naopak parodontóza je nečastějším onemocněním. Pokud se objeví, je dáseň, zuby a kost kolem parodontu (která obklopuje zub) napadena baktérií zubního plaku. U 85% dospělých domácích zvířat se toto onemocnění vyskytuje v různých stádiích vývoje. Přináší s sebou bolest, ztrátu zubů a zápach z tlamy. Navíc se bakterie mohou šířit krevním oběhem a napadnout životně důležité orgány jako například srdce, játra, plíce nebo ledviny.

1. Dáseň otéká a začne červenat. Jedná se o gingivitídu.

2. Gingivitída velmi rychle zasahuje celou dáseň. Tlama začíná zapáchat a dostavuje se bolest.

3. V pokročilejších případech je dáseň tmavě červená a stahuje se. Obnažuje se zubní krček a často je pokryt zubním kamenem. Bolest snižuje chuť k jídlu a může se změnit chování zvířete. Zápach z tlamy začíná být velmi nepříjemný.

4. V konečném stádiu je napadena dáseň, zuby a kost kolem parodontu. Bakterie mohou pronikat do krevního oběhu. Postižení je nevratné.

Čištění

Na trhu je nepřeberné množství různých pomůcek pro úspěšné předcházení tvorby zubního plaku a následně zubního kamene.

Speciální granule větší velikosti, žvýkací kosti, tyčinky a žvýkací proužky - svým tvarem i složením podporují žvýkání a čištění povrchu zubů.

Gely a pasty jsou uzpůsobené tomu, že je pes bude polykat. Psí můžou obsahovat propolis, různé bylinky a další. Součástí používání gelů a past je i psí zubní kartáček, nejčastějším je ten na prst.

Pro zdravé zuby a dásně a tedy i celkové zdraví zvířete je zde přelomový prostředek v péči o zuby a dásně psů i koček, PlaqueOff Animal od Alavis.cz, který na rozdíl od různých žvýkacích tyčinek nepotlačuje pouze zápach z tlamy, ale odstraňuje původ - zubní plak a redukuje zubní kámen.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008