Zima klepe na dveře. Boudu pro psa je potřeba dobře promyslet a hlavně zateplit!

 Mazlíčci 
01. října 2016 08:56 / redakce
  3
📷
1 fotografie v galerii
Výběr správné velikosti je asi nejdůležitější rozhodnutí při výběru psí boudy.  Wikimedia Commons/Kalabaha1969
Když se budete rozhodovat, jaké plemeno pořídit, zodpovězte si také jednu z mnoha otázek. Kde bude pejsek umístěn: uvnitř rodinného domu nebo v bytě jako váš společník, v boudě nebo v kotci?
Velikost boudy by měla samozřejmě vycházet z velikosti chovaného plemene. Bouda pro celoroční pobyt psa by měla být dobře zateplená.. Ideální je, má-li dvě místnosti:ložnice a předsíňku. Vchod do předsíně by měl být o něco vyšší, než je kohoutková výška dospělého psa.

Obecně se dá použít pravidlo: na 1cm kohoutkové výšky psa 100cm2 podlahy ložnice. Např. pes s kohoutkovou výškou 60cm potřebuje prostor na spaní cca 80x80cm. Tento výsledek je ještě nutno upravit podle tělesné konstituce psa.

Velikost předsíně musí být tak veliká, aby pes mohl pohodlně projít do ložnice. Vchod do ložnice by měl být stejně velký jako do předsíně. Kvůli úniku tepla je dobré zmenšit průlez mezi ložnicí a předsíňkou vyšším prahem. Ten pes pohodlně překročí, aniž by se musel ohýbat. Ložnice by měla být přiměřeně prostorná, aby se v ni mohl dospělý pes pohodlně otočit i natáhnout, ne však zbytečně velká, aby se neztrácelo teplo. Ložnice pro fenku by měla být přibližně o třetinu větší, máme-li v úmyslu na ní chovat. Praktická je také odnímatelná /otvíratelná) část střechy, kvůli případné pomoci při porodu a manipulaci se štěňaty. Odnímatelnou střechu také oceníte, když budete potřebovat boudu uvnitř uklidit nebo ji vydesinfikovat.

Osvědčeným materiálem na stavbu boudy je dřevo. Vhodný izolační materiál je polystyren. Je lehce dostupný na trhu, má dobré izolační vlastnosti. Polystyren neplesnivý ani nehnije. Jako tepelnou izolaci je také možné použít skelnou vatu. Obě možnosti izolace je však nutné zevnitř zakrýt a zabezpečit tak, aby se k ní pes nedostal, neokusoval ji a netrhal. Bouda by měla být také tepelně izolovaná od spodu. Podlaha by neměla stát na hlíně, aby nenatahovala vlhkost, neplesnivěla apod. Boudu podle ročního období můžeme vystlat slámou, kobercem, dekou, matrací aj. Na zimu je dobré přikrýt vchod do boudy pevnou látkou nebo dekou tak, aby do boudy netáhlo a neunikalo teplo.

Zateplení psích bud je ve většině případů provedeno tzv. sandwichem. Zateplení je tvořeno třemi vrstvami, kde prostřední vrstva je izolant. Jako izolant se nejčastěji používá polystyren. Pro naše klimatické podmínky dostačuje polystyren o tloušťce 5 cm. Samozřejmě čím silnější zateplení, tím lépe. Důležitá je nejen tloušťka zateplení, ale také kompletnost zateplení. Měly by být zatepleny všechny stěny, podlaha i střecha psí boudy. Pokud například střecha není zateplená, dochází k rychlému úniku tepla ze psí boudy.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod