Nevíte, co koupit dítěti na Vánoce?

Aby hračka dítě opravdu bavila a navíc i rozvíjela a vzdělávala, musí být přiměřená jeho schopnostem a zájmům, které se vyvíjí a mění s tím, jak dítě roste.
 Ostatní 
16. prosince 2015 18:39 / Wikimedia Commons/Newtown grafitti
  0   0
Většina odborníků se shoduje, že hračky jsou pro správný rozvoj dítěte velmi důležité, a to v každém vývojovém stupni. Vybrat však takovou hračku není vůbec jednoduché. Možnosti jsou tak obrovské, že mnohdy není v lidských silách se v sortimentu orientovat. Někteří rodiče dávají přednost módním výstřelkům, jiní především přáním samotného dítěte a další především funkčnosti.

Hračky pro děti do 6 měsíců


Malý kojenec ještě nemá vyvinutou jemnou motoriku, proto ho zaujmou především hračky, které si může prohlížet a také slyšet. Baví ho předměty pestrých, kontrastních barev, které se samy pohybují a vydávají zvuky. Vhodné jsou hrazdičky, závěsné kolotoče, chrastítka, pískátka a měkké hračky.

Hračky pro děti od 7 do 12 měsíců


Větší kojenec si umí zapamatovat známé tváře i své oblíbené hračky nebo obrázky. Napodobuje zvuky a začíná chodit. Hračky, které má od narození ho ještě baví, ale je vhodné je rozšířit o stojící chrastítka, měkké míče, pohyblivé hračky, vkládačky, první knížky, velké kostky a kyblíčky a bábovky. Radost u děťátka vyvolá také chodítko nebo hopsadlo.

Hračky pro batolata od 12 do 18 měsíců


Vaše děťátko již chodí a teď bude všude s vámi a ve všem vás bude napodobovat. Je šťastné, když může zkoumat věci, které zároveň zlepšují jeho motorické schopnosti. Rádo si prohlíží obrázky a poslouchá zvuky kolem. Vynikající pro celkový rozvoj jsou knížky s barevnými jednoduchými ilustracemi, hudební hračky, skládačky a vkládačky, autíčka, věci k vybarvování, kostky na skládání a do sebe zapadající hračky jako jsou pyramidy z kroužků.

Hračky pro batolata od 18 měsíců do 2 let


Dítě v tomto věku se o hračky nerado dělí, má své oblíbené věci a rádo si hraje s takovými hračkami, se kterými může svobodně manipulovat, napodobovat činnost dospělých a má potřebu do něčeho bouchat a postavené výtvory zase bourat.

Vhodné jsou různé zatloukací hračky, do kterých se dá bouchat dle libosti, rozvíjejí jednak koordinaci, jednak umožňují vybití přebytečné energie. Dále jsou oblíbené třídící hračky a vkládačky, které dítěti pomáhají poznávat tvary a zároveň rozvíjejí manuální zručnost. Radost dítěti udělají všechny hudební hračky, dětské telefony, velké navlékací korále a modelovací hmoty.

Předškolní věk


Hry se stávají mnohem reálnější, napodobují běžné situace ze života. Pomáhají začleňovat děti do kolektivu a zlepšují jejich schopnost spolupracovat. Děti se prostřednictvím didaktických her zvolna připravují na školu. Hračky, které je v tomto období zabaví: Stavebnice, mozaiky, maňásci, první společenské hry, domino, pexeso, puzzle. Rozličné sportovní prostředky jako koloběžky, kola či brusle jsou pak skvělým prostředkem zlepšování motorických a fyzických schopností.

Hračky pro děti od 3 a 1/2 roku do 5 let


V tomto věku je pro děti velmi důležitá společnost ostatních dětí, která podporuje v dětech zvídavost a učí se chování v kolektivu. Dovede si však už hrát i samo a u činnosti, která ho zaujme už vydrží i několik desítek minut.

Oblíbené jsou stavebnice, puzzle, soubory různých konstrukčních modelů a autíček, panenky a příslušenství, sportovní náčiní a interaktivní knihy s doplňovačkami a omalovánky. Ze společenských her můžete vyzkoušet pexeso, domino nebo člověče nezlob se.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Účinky likéru z černého bezu na lidské zdraví vám vyrazí dech
Jak zhubnout při počítačové hře
Pleťové masky, které si vyrobíte doma, jsou ty nejlepší!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Čínská kvantová šifrovací technologie je oficiálně spuštěna pro komerční provoz

Věda & Vesmír

Na Sibiři byla objevena nedotčená hrobka dávných válečníků. Mohla by ukrývat zlato

Bydlení

Letošním hitem je indiánský styl. Vnese do bytu nový svěží vítr a originalitu

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن