Stínidlo ze skládaného papíru

Obvyklá papírová stínidla na nosném kruhu mohou mít skladané i rovné stěny.
 Dílna 
25. ledna 2016 15:59 / Vlastní zdroj
  0   0
Papírové nebo kartonové stínidlo může zajímavě obohatit interiér vašeho domova. Jeho výroba je snadná. Můžete si zhotovit řadu stínidel pro stojací nebo visací lampy z jednobarevného nebo vzorovaného papíru.

Zvolte si vhodný papír nebo karton a určete si výšku hotového stínidla. Vyberte si kruh vhodné velikosti opatřený nátěrem, který bude stínidlo podpírat v horní části, a delší tkanici. Dále budete potřebovat děrovací kleště, pravítko, trojúhelník, ostrý modelářský nůž, tužku, nůžky, stolní nůž a lepidlo. Vypočítejte obvod spodního okraje hotového stínidla. Určete jakou mají mít sklady jloubku - např. 2cm od vcholu k vnitřnímu ohybu. Podle hloubky skladů vynásobíte obvod přibližně dvěma a dostanete potřebnou délku papíru.

Postup:


1. Měření


Obvod vydělíte velikostí jednoho skladu - v našem případě 4cm - a zaokrouhlete na sudé číslo. Získáte tak celkový počet potřebných skladů. Pomocí pravítka, trojúhelníku a ostrého modelářského nože nařežte papír na jeden nebo více pruhů, získáte tak papír celkové délky a stanovené výšky.

2. Vyznačení skladů


Na rubu papíru si označte vzdálenosti odpovídající hloubce skladů podél horního a dolního okraje.

3. Skládání papíru


Ostré sklady vzniknou přehnutím a přitisknutím papíru podle značek, takže se vytvoří linie přehybu. Sklad přejeďte tupou hranou stolního nože nebo krejčovskými nůžkami podle kovového pravítka. Papír střídavě skládejte přes okraj stolu.

4. Výroba šablony


Ustřihněte si kousek kartonu o rozměrech 5x2 cm. Po délce nakreslete středovou čáru a děrovacími kleštěmi nebo děrovačkou vyražte dvě dírky, jednu na tkanici stahující sklady a druhou asi 2,5cm pod první. Do ní se pak nasadí nosný kruh. Šablonu přiložte na sklady a tužkou přesně označte místa pro dírky.

5. Děrování


Každý složený sklad uchopte do děrovacích kleští a podle značek do papíru procvakněte dírku, dvojici dírek do každého skladu. Poslední sklad na konci papíru ponechejte bez dírek.

6. Prostřihnutí dírek


Ostrými nůžkami prostřihněte spodní řadu dírek směrem dovnitř, tedy na rubu skladů, aby bylo možno stínidlo nasadit na nosný kruh. Nůžky přitom směřují mírně dolů.

7. Slepení papíru na koncích


Okraje papíru spojte tak, že nanesete lepidlo na povrch každého koncového skladu. Do slepeného skladu procvakněte dvě dírky.

8. Stahovací tkanice


Ustřihněte kousek tkanice, kterou pak protáhnete horní řadou dírek - v našem případě to bude asi 1m. Začátek tkanice omotejte páskou a provlékněte dírkami.

9. Nasazení kruhu


Vrchní část stínidla mírně rozevřete a přiložte ke kruhu. Půlku kruhu opatrně nasuňte do spodnější řady prostčihnutých dírek. Pak nasaďte druhou polovinu kruhu.

10. Vázání tkanice


Stinidlo upravte do správného tvaru utažením konců tkanice. Současně roztáhněte spodní okraj stínidla do požadovaného tvaru. Tkanici zavažte a případně odstřihněte.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Survival náramek - z padákové šňůry
Akušroubovák, pomocník proti bolavým dlaním
Vybíráme nářadí do domácnosti!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gott přiznal: Šlo mi o život! Ale co ho čeká dál?

Zprávy

Bože, ochraňuj nás před Sobotkou! Semelová na post ministryně!? Komunisté nám opět vystrkují růžky!

Bydlení

Jak odstranit plevel z chodníku? Existuje několik rad!

1. Šoubyznys umí překvapit. Jak se Martin Maxa vypořádá se zcela nečekanou nabídkou?

2. Neuvěřitelná Kate Upton nahoře bez! Své přírodní pětky zakrývala pouze rukama!

3. Simona Krainová oslavila narozeniny. Co dostala od svého milovaného manžela?

4. Manželka Willa Smithe v bikinách: 20 let po svatbě vypadá stále skvěle!

5. Gabriela Dvořáková si bez manžela vyšla v šatech s pořádným výstřihem!