Hnojení pokojových rostlin

Péče o pokojové rostliny
 Dům 
11. června 2016 23:59 / Internet
  0   0
Všeobecně je známo, že pokojové rostliny vyžadují přihnojování hlavně v období růstu, které představuje jaro až podzim. Je pravdou, že většina druhů vegetuje hlavně v období s dostatkem světla a tepla. A ty ke zdárnému růstu potřebují náležitou výživu.

Rostliny mohou růst, jen když mají dostatek světla, živin a vody. Minerální látky jsou obsaženy v zahradní zemině a ve většině substrátů. Také hnojiva, která jsou běžně v prodeji, dodávají směs minerálních látek, které rostliny potřebují, aby se mohl uskutečnit životně důležitý proces fotosyntézy. Pomocí mikroorganismů se tyto organické látky přeměňují na zužitkovatelné živiny, které rostliny potřebují pro svůj zdravý vývin. Substráty na bázi zeminy jsou většinou velmi bohaté na živiny. Jejich důležitou předností je, že odevzdávají živiny postupně, několik týdnů, takže rostliny vydrží delší dobu bez přihnojování, než v rašelinových substrátech.

Používání rašelinových substrátů je jednoduché a bez problémů. Jde o rašelinové směsi, do nichž jsou přidána různá množství živin.

Živiny se většinou přidávají ve formě hnojiva s pomalým účinkem, které zásobuje rostlinu asi 8 týdnů. Některé živiny se však v důsledku pravidelného zalévání rychle vyplaví, nebo je rostliny rychle přijmou. Proto doporučuje rostliny pěstované v rašelinovém substrátu začít hnojit 6 týdnů po nákupu, případně 8 týdnů po přesazení.

Jak často hnojíme


Přihnojujeme jen během období růstu. V období klidu zůstane hnojení bez účinku, protože rostlina hnojivo zpravidla nepřijme. Nové nebo čerstvě přesazené rostliny nepotřebují určitý čas žádné hnojivo.

Zásady při hnojení


*hnojivo není lékem pro nemocnou nebo škůdci napadenou rostlinu. Hnojením se příznaky zpravidla ještě zhorší. Vypadá li rostlina nemocná, je třeba ji nejdříve prohlédnout, zda není napadena škůdci, nebo chorobou, než jí dáme hnojivo.

*příliš mnoho hnojiva může způsobit právě tolik škody jako příliš málo. Proto vždy používáme jen takové množství hnojiva, které je uvedeno v návodu (nebo méně).

*nehnojíme častěji, než se doporučuje v návodu k použití.

Druhy hnojiv


Hnojiva lze koupit v různých formách: jako tekutý přípravek ( kapalný ), rozpustný prášek, granulát, tablety, nebo tyčinky. Koncentrovaná tekutá hnojiva lze bez problémů uchovávat a před použitím je nutné zředit je vodou. S práškem a granulátem rozpustným ve vodě se zachází stejně jednoduše, pouze je musíme důkladně rozmíchat a rozpustit v udaném množství vody. Tyčinky s hnojivem jsou napuštěny chemickými látkami a při zalévání postupně odevzdávají živiny. Často je označují jako zásobní hnojiva, protože vystačí 3-6 měsíců a jen pomalu uvolňují obsažené minerální látky. Jejich nevýhodou je, že v okolní zemině dochází snadno ke koncentraci živin, která může v blízkosti zničit citlivé kořeny.

Kromě hnojiv, které se dávají do půdy, existují ještě tzv. listová hnojiva. Rozpouštějí se ve vodě a postřikují se jimi listy rostlin, jež špatně přijímají minerální látky kořeny. Listová hnojiva mají okamžitý účinek u všech rostlin, u nichž se projevil nedostatek živin.

Při používání hnojiv je třeba se řídit vždy doporučením v návodu na obalu, protože jejich předávkování může poškodit listy a kořeny.

Pro pokojové rostliny jsou vhodná především hnojiva, která obsahují vyrovnané podíly životně důležitých živin. Označujeme je jako plná nebo - universální hnojiva.

Kromě toho existují ještě - speciální hnojiva:

Hnojiva obohacená dusíkem - podporují zdravý vývin listů a jsou zvláště vhodná pro listnaté rostliny.

Hnojiva obsahující více draslíku - podporují vývin květů a plodů.

Fosforečná hnojiva - zajišťují tvorbu mohutné, zdravé kořenové soustavy a podporují tvorbu poupat.

Jak hnojit


Metoda hnojení závisí na typu rostliny a druhu hnojiva. Tekuté hnojivo, prášek a granulát dáme do vody na zalévání. Před zaléváním je nutné se přesvědčit, zda je substrát vlhký. Při suché zemině hrozí nebezpečí, že se kořeny v důsledku vysoké koncentrace minerálních látek popálí. Listová hnojiva se lépe aplikují rozprašovačem. Jednoduchá manipulace je také s tyčinkami a tabletami, které pouze zasuneme do substrátu, kde postupně odevzdávají živiny. Zjistíme - li, že rostlině v určitém období hnojení neprospívá, snadno tablety a tyčinky odstraníme.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oslavenec Miloš Forman přiznal: Už nemám sílu!

Zprávy

Papež František opět šokuje: Odvážným prohlášením zaskočil i ateisty!

Bydlení

Jak vybrat správný stroj na kávu?

1. Chlebovská předvedla půl roku po porodu dokonalou postavu v plavkách

2. Bývalá Bond girl je chodící kostra. Manželství s Charlie Sheenem ji zničilo!

3. Kim Kardashian v bikinách: Od fanoušků dostala slušnou sodu! Vypadáš jako monstrum!

4. Šoubyznys umí překvapit. Jak se Martin Maxa vypořádá se zcela nečekanou nabídkou?

5. Neuvěřitelná Kate Upton nahoře bez! Své přírodní pětky zakrývala pouze rukama!