Budujeme úkryt pro ježky! Během října a listopadu se připravují na zimu

Pomozte ježkovi s hledáním úkrytu, v němž přežije mrazy bez úhony
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
05. listopadu 2016 07:04 / Shutterstock
  39   0
Na zahradě je ježek vždy vítaným pomocníkem, protože nám pomáhá s likvidací nežádoucích návštěvníků. Během října a listopadu se připravuje na zimu, a když teplota klesne pod -5 °C, ukládá se k zimnímu spánku. S hledáním úkrytu, v němž přežije mrazy bez úhony, mu můžeme snadno pomoci.

Dříve měli ježci přezimování mnohem snazší, u každého domu našli nějakou hromadu dříví, listí nebo otevřený kompost, v němž se mohli bezpečně zabydlet. Na důkladně uklizené zahradě však útočiště nenajdou, a tak jim nezbývá než se odstěhovat. Ti méně šťastní nenajdou útočiště a bloudí, dokud nezmrznou nebo neskončí pod koly aut.

Přehnanou pořádkumilovností škodíme i sami sobě, příliš vymetený a důkladně odplevelený pozemek je mnohem náchylnější k útokům škůdců. Bohaté druhové složení dodá naší zahradě na odolnosti a bohatosti. Budeme moci pozorovat různé druhy živočichů a radovat se, když nás poctí přítomností i pichlavý nájemník.

Ježek se živí převážně bezobratlými živočichy, takže vyhledává menší slimáky, pochutná si i na různých bobulích a ovoci. Pomáhá nám tak s podzimním úklidem a přitom nás zbavuje i obtížných škůdců. Je aktivní jen v noci, přes den odpočívá ve skrýši pod kamením, dřevem, v listí nebo ve vyšší trávě v odlehlejší části zahrady. Je samotář, zájem o partnera projevuje pouze v době páření. Jeho námluvy poznáme podle funění, dupotu a kvíkání. Zimní spánek mu můžeme usnadnit i tím, že mu potřebný úkryt postavíme.

Dospělému ježkovi stačí prostor zhruba 40x50, vysoký 30 centimetrů. Ideální je dřevěná bedýnka, kterou vysteleme senem a suchým listím. Do jedné stěny vyřízneme kulatý otvor o průměru asi 15 centimetrů, který prodloužíme, třeba zbytkem plastové odpadní roury. Ježčí úkryt zapustíme v klidnější části zahrady do země a trubku vyvedeme ven v mírném sklonu, aby do domečku nezatékalo. Na něj pak navrstvíme hromádku listí a kousků dřeva.

Při stavbě domečku se samozřejmě fantazii meze nekladou, jako úkryt může posloužit třeba i poklopená stará keramická mísa, v jejímž okraji vyloupneme dostatečně velký vchod. Musíme ji však důkladně zakrýt, aby nepromrzla. Dobře postavený úkryt bude ježek ochotně obývat i několik let. Bodlinatého „nájemníka“ do domečku přilákáme nějakým pamlskem, ježci ochotně „skočí“ na kousek syrového masa nebo psí či kočičí konzervu.

📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Nemáte kanalizaci? Pořiďte si čističku!
Skládací židle ušetří prostor
Máte televizi samou šmouhu? Poradíme, jak ji vyčistit k dokonalosti!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vzduchem chlazený šestiválec Porsche dává neuvěřitelný výkon!

Věda & Vesmír

NASA se příští rok přiblíží ohnivému peklu! Chystá se na náročnou cestu ke Slunci

Bydlení

Máte doma jedlou sodu? Vyrobte si tyto účinné čistící tablety!