Budujeme úkryt pro ježky! Během října a listopadu se připravují na zimu

Pomozte ježkovi s hledáním úkrytu, v němž přežije mrazy bez úhony
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
05. listopadu 2016 07:04 / Shutterstock
  39   0
Na zahradě je ježek vždy vítaným pomocníkem, protože nám pomáhá s likvidací nežádoucích návštěvníků. Během října a listopadu se připravuje na zimu, a když teplota klesne pod -5 °C, ukládá se k zimnímu spánku. S hledáním úkrytu, v němž přežije mrazy bez úhony, mu můžeme snadno pomoci.

Dříve měli ježci přezimování mnohem snazší, u každého domu našli nějakou hromadu dříví, listí nebo otevřený kompost, v němž se mohli bezpečně zabydlet. Na důkladně uklizené zahradě však útočiště nenajdou, a tak jim nezbývá než se odstěhovat. Ti méně šťastní nenajdou útočiště a bloudí, dokud nezmrznou nebo neskončí pod koly aut.

Přehnanou pořádkumilovností škodíme i sami sobě, příliš vymetený a důkladně odplevelený pozemek je mnohem náchylnější k útokům škůdců. Bohaté druhové složení dodá naší zahradě na odolnosti a bohatosti. Budeme moci pozorovat různé druhy živočichů a radovat se, když nás poctí přítomností i pichlavý nájemník.

Ježek se živí převážně bezobratlými živočichy, takže vyhledává menší slimáky, pochutná si i na různých bobulích a ovoci. Pomáhá nám tak s podzimním úklidem a přitom nás zbavuje i obtížných škůdců. Je aktivní jen v noci, přes den odpočívá ve skrýši pod kamením, dřevem, v listí nebo ve vyšší trávě v odlehlejší části zahrady. Je samotář, zájem o partnera projevuje pouze v době páření. Jeho námluvy poznáme podle funění, dupotu a kvíkání. Zimní spánek mu můžeme usnadnit i tím, že mu potřebný úkryt postavíme.

Dospělému ježkovi stačí prostor zhruba 40x50, vysoký 30 centimetrů. Ideální je dřevěná bedýnka, kterou vysteleme senem a suchým listím. Do jedné stěny vyřízneme kulatý otvor o průměru asi 15 centimetrů, který prodloužíme, třeba zbytkem plastové odpadní roury. Ježčí úkryt zapustíme v klidnější části zahrady do země a trubku vyvedeme ven v mírném sklonu, aby do domečku nezatékalo. Na něj pak navrstvíme hromádku listí a kousků dřeva.

Při stavbě domečku se samozřejmě fantazii meze nekladou, jako úkryt může posloužit třeba i poklopená stará keramická mísa, v jejímž okraji vyloupneme dostatečně velký vchod. Musíme ji však důkladně zakrýt, aby nepromrzla. Dobře postavený úkryt bude ježek ochotně obývat i několik let. Bodlinatého „nájemníka“ do domečku přilákáme nějakým pamlskem, ježci ochotně „skočí“ na kousek syrového masa nebo psí či kočičí konzervu.

📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vondráčková chce omluvu od kolegyně! Dočká se?

Zprávy

KSČ nebo KSČM? Pořád stejná parta. Komunisté se prostě nikdy nezmění!

Bydlení

Nebojte se tlakového hrnce

خرید vpn