Židovská třešeň léčí a zkrášlí Vaše obydlí

 Dům 
11. října 2016 22:45 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mochyně židovská Shutterstock
Sytě oranžové lampionky mochyně, které obalují plody, prosvětlí podzimní zahradu a po usušení mohou pro změnu ozdobit interiér. Tato trvalka se snadno pěstuje i množí.
Mochyně, židovská třešeň, lampiony a mnoho dalších názvů má podzimní rostlina s oranžovými lampionky, které uvnitř skrývají kulaté plody podobné třešním. Ale pozor! Přestože si jsou podobné, některé druhy mochyně jsou vhodné spíše jen k dekoraci, neboť jsou mírně jedovaté, zatímco jiné obsahují lahodné a velmi zdravé plody, které mohou obohatit náš jídelníček.

Plody mochyně židovské (Physalis alkekengi) jsou považovány za jedovaté či alespoň nejedlé. Naopak plody mochyně peruánské (Physalis peruviana) jsou vyhledávanou a oblíbenou pochoutkou. Z neznalosti rozdílů mezi těmito druhy vznikla velmi kuriózní situace: paní učitelka si všimla, že se jeden ze žáků chystá posvačit plod mochyně. V obavě z otravy mu konzumaci zakázala. Rodiče pak paní učitelce vysvětlovali, že dítě nechtěli otrávit. Vždyť plody mochyně peruánské nejen že nejsou jedovaté, ale jsou velmi chutné a zdravé.

Jak tedy poznat mochyni, kterou můžete konzumovat bez obav?


barva lampiónku: mochyně židovská třešeň má svůj plod obalený oranžovočerveným měchýřkem, lampiónky mochyně peruánské jsou šedozelené

barva bobulí: mochyně židovská třešeň má bobule sytější barvy (oranžové nebo červené), mochyně peruánská má plody větší a ve zralosti vybarvené zelenožlutě až žlutooranžově.

Židovská třešeň léčí klouby a detoxikuje organismus


Plody mochyně židovské jsou velice bohaté na vitamin C, obsahují ho dokonce více než citróny. Pro nás nejpřínosnější je ovšem kombinace látek s detoxikačním účinkem. Mochyně je známá hlavně jako přírodní prostředek pro léčbu dny a kloubních potíží, dokáže totiž rozpouštět a odvádět nebezpečné soli kyseliny močové, usazené v kloubech a tkáních. Tyto soli jsou příčinou bolestivé dny a zhoršují také průběh revma a dalších kloubních potíží. Konzumací plodů mochyně, nebo užíváním přípravků s jejím výtažkem, si tak můžeme přírodní cestou pomoci s léčbou těchto velice nepříjemných onemocnění.

Mochyně proti otokům a potížím s močovým měchýřem


Židovská třešeň nám může pomoci i v případě, že trpíme zadržováním vody v těle a otoky kloubů a končetin. Příznivý vliv má i na močové cesty a ledviny, které čistí od solných a jiných usazenin.. Za tímto účelem se používá také v homeopatii, homeopatické přípravky s jejím výtažkem se předepisují dokonce i pro léčbu žloutenky.

Barevné krášlení venku i v bytě


Než natrhané výhony vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich spodní listy a klidně k nim přidejte všechno, co vám v záhonu ještě přijde pod ruku. Z dlouhých lodyh se dobře stáčejí věnce, ale můžete jimi taky olemovat zahradní branku nebo je strčit jen tak do konve na zalévání a vytvořit stylové podzimní zátiší.

Lampionky si i po utržení uchovávají sytou barvu dlouhé měsíce, výborně se hodí do suchých vazeb.

Bezlisté výhony sušte celé buď ve váze, nebo zavěšené na šňůře. Jednotlivé kalichy vhodné do tzv. vypichovaných a lepených aranží rozložte na síto či do lísky.

Několik lampionků určitě nechte viset na trsech venku, zahradu rozzáří i v době, kdy si je vezme do parády první mráz a sníh.

Sychravé počasí z nich nakonec vykouzlí průhledné ozdůbky s viditelnou žilnatinou jemnější než krajkoví.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008