Na podzim hrozí vašemu pejskovi řada nástrah! Co byste neměli při péči o něj podcenit?

 Mazlíčci 
12. října 2016 10:01 / Ema Maxová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Během podzimu čeká na vaše pejsky řada nástrah, které jim mohou toto roční období znepříjemnit.  Shutterstock
Během podzimu čeká na vaše čtyřnohé mazlíčky řada nástrah. Mohou být velmi nepříjemná a nebezpečná. Co byste neměli při péči o pejsky podcenit?
Jistě i vy chodíte se svým psem na podzimní procházky, ale venku na nej čekají nepříjemnosti, kterým můžete předejít a nebo je včas řešit.

Sejně jako lidé, tak i psi trpí nachlazením. Příčinou je nejen ochlazení, ale i deště, nebo přízemní mrazíky. Projevy nachlazení jsou stejné jako u lidí. I pejsky může trápit kašel, teplota nebo rýma. Také léčení by mělo být podobné. Psům by se k vyléčení měl podávat sirup proti kašli a vitamíny. V závažnějších případech to mohou být i antibiotika. Předcházet psímu nachlezení můžete oblečky.

Psincový kašel, neboli také kotcový kašel, ohrožuje psy především na podzim a na jaře. Psincový kašel je akutní onemocnění horních cest dýchacích, které se projevuje záchvatovitým suchým kašlem. Dalšími projevy jsou dávení a vykašlávání hlenu, případně pěny. Pes se dáví, jako by se snažil vykašlat vzpříčenou kost v krku. Původci nemoci jsou bakteriálního i virového původu a nejvíce trápí psi na jaře a nebo práveě na podzim. Tento kašel se dá vyléčit a dokonce můžete svého pejska proti této nemoci očkovat. Chladné počasí nepřispívá ani chronickým potížím, bolestem kloubů a artróze. Je dobré psům preventivně dávat léky podporující regeneraci chrupavky. Pokud trpí psi velkými bolestmi, zajděte k veterináři a nechte svému mazlíčkovi předepsat analgetika.

Klíšťata a blechy netrápí psi jenom v létě, ale i v chladnějším období. Je tedy nutné stále používat antiparazitální přípravky, jako jsou spreje, šampony nebo speciální obojky, které jsou napuštěné repelentní látkou. Tyto paraziti jsou nebezpeční hlavně kvůli nemocem, které přenášejí. Patří mezi ně například lymská borelióza nebo klíštěcí paralýza. Ta může způsobit dokonce i ochrnutí. Nebezpečná je ale i ehrlichióza, která napadá imunitu.

Dalším nebezpečím jsou osiny. Tedy malá semínka trávy. I přes jejich milimetrové rozměry, dokážou napáchat velké problémy. Zapíchnou se a zalézají do kůže. Na postiženém místě se psi škrábou více a snaží se dráždivé bolesti zbavit vykusováním, což vede k vytváření bolestivých ran. Nejrychlejší pomoc je namazat místo, kde je osina, Višňovského balzámem, který dokáže osinu vytáhnout. Pokud se zapíchne do tlapky, ovažte ji ještě obvazem. Osiny z trav se mohou usídlit nejen v tlapkách, ale i v uších a očích. V tomto případě je prevence složitější. Můžete se vyhýbat místům, kde je suchá odkvetlá tráva nebo alespoň po návratu z procházky prohlédněte ohrožené části psího těla.

Během podzimu se mohou u psů vytvořit i akutní záněty kůže. Pokud se pes vyválí ve špinavé kaluži, může si postižené místo ještě více zanítit. To pak svědí a psi si ho chtějí o to více škrábat. Rána následně může začít mokvat. Léčba je v tomto případě dlouhodobá a je potřeba ji včas začít řešit. Vetšinou se psi léčí pomocí antibiotik.

Po každé procházce pejska dobře prohlédněte, čímž předejdete trápení, která by mu mohla vzniknout.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47