Kupujeme koženou sedací soupravu

Tato krásná sedací souprava opravdu kožená je. Leckdy tomu tak ale být nemusí, přestože to prodejce či výrobce tvrdí
 Ostatní 
13. října 2014 03:57 / semgelb.cz
  0   0
Při výběru nové sedací soupravy bychom neměli hledět pouze na to, co se nám nejvíc líbí. Je třeba zvážit řadu kritérií a podmínky, jimž by měl nový kus nábytku odpovídat. Jen tak se vyhneme zklamání i případným nepříjemnostem.

Hlavním kritériem je plánované umístění nábytku, s nímž přímo souvisejí nejen jeho rozměry, ale rovněž plánovaná zátěž a frekvence užívání. Jestliže pořizujeme novou sedací soupravu do obýváku, v němž tráví rodina většinu času, bude provoz v místnosti klást mnohem vyšší nároky na kvalitu provedení než třeba v pokoji pro hosty. Tím spíš, pokud máme malé děti nebo čtyřnohé mazlíčky, kteří dávají pořádně zabrat především potahovému materiálu. Záleží rovněž na tom, jak dlouho by nová souprava měla sloužit.

Při vlastním výběru je obezřetnost namístě, měli bychom si zkontrolovat, zda se deklarovaný materiál shoduje se skutečně použitým. Platí to i při nákupu dražších kožených modelů. Skutečnost, že nábytek má být podle doprovodných dokladů potažen kůží či kombinací s jiným materiálem, ještě neznamená, že tomu tak opravdu je. Některé moderní imitace kůže jsou totiž tak kvalitní, že prakticky nemáme šanci rozeznat je od pravé kůže pouhým okem.

Jsou známy dokonce i takové případy, kdy sedací souprava měla být podle vyjádření výrobce potažena kůží v kombinaci s koženkou. Celý komplet však krátce po uplynutí záruční lhůty začal praskat a olupovat se, a to nikoli jen v nejnamáhanějších částech, ale úplně všude. Odborník následně zjistil, že u tohoto výrobku nebyla pravá kůže použita vůbec.

V takovém případě je zákon bohužel na straně výrobce. I když byly v doprovodných informacích uvedeny nepravdivé údaje, prodejce není povinen reklamaci uznat, protože už zkrátka zákonem stanovená lhůta mezitím uplynula. Jedinou možností by bylo podat žalobu na výrobce, doloženou odborným posudkem akreditované zkušební laboratoře. Tento proces je však příliš zdlouhavý i finančně náročný. Navíc zdravotně závadný výrobek, kterého se majitelé potřebují z pochopitelných důvodů co nejrychleji zbavit, by musel být až do vynesení rozsudku někde uskladněn.

Kupující má tedy jedinou šanci, jak se vyhnout případným problémům a blamáži – nakupovat v prodejnách, v nichž nám poskytnou podrobné informace. V případě podezření, že jsme přesto koupili výrobek ze syntetického nebo polosyntetického materiálu a nikoli z pravé kůže, jak je uvedeno na faktuře nebo paragonu, měli bychom nechat co nejdřív tuto skutečnost ověřit v akreditované laboratoři či soudním znalcem v oboru kůže a kožešiny. Výsledky těchto zkoušek, provedené podle platných norem, pak přiložíme k reklamačnímu protokolu.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Mastná mřížka z trouby: Zkuste jednoduchý trik, díky kterému se bude lesknout jako…
Skleník jako chata
Zkuste si sami vyrobit ústní vodu z ingrediencí, které máte běžně doma
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Video: Pobřežní stráž poprvé provedla záchranu tonoucího člověka za pomoci hlídkového dronu

Věda & Vesmír

Milionové velkoměsto vysychá. Vodu má na tři měsíce, pak nastane kolaps

Bydlení

Odklízení sněhu nemusí být dřina. Stačí si zvolit správného pomocníka

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن