Podzim bez rýmy a kašle. Pěstujte babské ucho

Z vypěstované šalvěje si pak můžete připravit léčivý čaj.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
14. listopadu 2016 12:46 / www.seherezad.cz
  6   2
Šalvěj lékařská neboli babské ucho má mnohé léčivé účinky. Pomáhá mimo jiné při onemocněních dýchacích cest častých na podzim a v zimě. Poradíme vám, jak šalvěj pěstovat.

Tuto bylinku mnozí znají pod přezdívkou „babské ucho“ z klasického českého filmu Dívka na koštěti, ve kterém sloužila k čarování. Je na ní skutečně něco kouzelného?

Léčivé účinky

Dá se říct, že opravdu „kouzelné“ jsou její léčivé účinky. Používá se vnitřně ve formě čaje i zevně jako přísada různých mastí, obkladů či koupelí. Využití má i v kuchyni a v kosmetice. Čaj ze dvou lžiček sušené šalvěje pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, bolesti v krku a odvádí hleny z dechových orgánů.

Jak pěstovat

Šalvěji se dobře daří na suchých a na živiny chudých půdách. Vhodné je suché a slunné stanoviště. Pokud ji sadíme do květináče, substrát by neměl být moc výživný.

Konce výhonků často zastřihujeme, abychom podpořili keřovitý růst. Když květy odkvetou, ostříháme je. Při pěstování v květináči dbáme na to, aby rostlina měla dostatek světla.

Čas sklizně

Čerstvé lístky šalvěje je dobré sklízet v poledne během slunečných a suchých dní. Lístky sušíme v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti. Z nasušených lístků už snadno připravíme léčivý čaj.

📷
2
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Opět přichází nová vlna televizí!
Velikonoční výzdoba
Jaké brambory se hodí na salát?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Další slavá česká herečka si musí hlídat srdce, jinak může být průšvih!

Zprávy

Překvapivý průzkum. Jakého kandidáta volí francouzská policie?

Bydlení

Proměňte své bydlení s tapetami. Vyrábí se z různých materiálů a s pestrou škálou vzorů