Kanafas v heboučkém moderním provedení

Z kanafasových proužků a kostiček je možno vytvořit nádhernou ložnicovou kreaci.
 Dům 
17. října 2014 07:04 / Český kanafas, Ateliér Terej
  0   0
A teď šup do kanafasu, mneme si spokojeně ruce po náročném dnu zakončeném příjemným domácím večerem a voňavou koupelí. Málokdo ovšem kanafasové povlečení opravdu má, je to jen fráze z dob, kdy u nás byla tato typická česká tkanina používána ve venkovských i městských domácnostech.

Je to škoda, protože kanafas je pořád jeden z nejkrásnějších a nejkvalitnějších materiálů právě na povlečení, ale i jiné textilie v domácnosti, jako jsou ubrusy nebo závěsy. V málo domácnostech se dnes povléká postel bíle, mnohem raději si ložnici osvěžujeme nějakou barvou. Kostičky a proužky kanafasu se k tomu hodí mimořádně dobře.

Přitom současný kanafas sice stále vychází ze základní technologie tkaní plátěné vazby z barevných přízí (nikoliv tedy dodatečně barveného nebo potiskovaného plátna), materiál ovšem prošel v posledních dvaceti letech vývojem, který z něj dělá moderní tkaninu 21. století.

Původní bavlněný kanafas se značně srážel a plátěná vazba byla sice báječně pevná, o to ovšem také hrubší. Dnes se tkanina dodatečně upravuje mercerací a sanforizací. To první zaručuje stálost barev a možnost využití pestřejší barevné škály, to druhé dělá tkaninu prakticky nesrážlivou.

Speciální technikou spřádání barevných bavlněných vláken se dokonce u kanafsu podařilo dosáhnout i efektu šanžánování, to znamená měńasvého lesku.

Standard kanfasové tkaniny se také proměnil. Původně jediná gramáž 140 g/m2, která je silná a hrubá a nejlépe se hodí na ubrusy, utěrky nebo kuchyňské chňapky, byla doplněna i jemnější gramáží 130 a 120 g/m2. Používá se na šití ložního prádla, je stále ještě velmi pevná, ale na dotek hebká a měkká. Původní kanafas měl malou barevnou škálu, nejvíc se používaly modré, červené, žluté nebo fialové kostičky někdy doplněné černou. Dnešní kanafas nabízí širokou škálu barev jak na tradiční kostičky jeden krát jeden centimetr, tak na kostky větší, pravidelné různě dilné proužky se střídáním bílé a jedné barvy, ale také kombinace různě širokých pruhů a proužků v různých barvách i jejich odstínech.

Pokud tedy chcete pravou českou tkaninu v super moderním vydání, určitě sáhněte po kanafasu. A pak už večer šup pod něj a krásné sny!
📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gottová je prý "pinda" a Gott opět naštval spoustu fanoušků! Co se to děje?

Zprávy

Začíná rok 2017 a s ním i velké překvapení pro české řidiče

Bydlení

Chcete mít krásnou výzdobu oken? Vysaďte si pelargonie!

1. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

2. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!

3. Hvězda filmu Láska nebeská v Česku: Hollywoodou krásku Keiru Knightley můžete potkat v Praze!

4. Nádherná Emily Ratajkowski se ráda svléká. Na Zlatých glóbech ukázala alespoň pořádný výstřih a...

5. Andělská tvář a perfektní tělo! Tahle ruská modelka je až neuvěřitelně krásná!