Kanafas v heboučkém moderním provedení

Z kanafasových proužků a kostiček je možno vytvořit nádhernou ložnicovou kreaci.
 Dům 
17. října 2014 07:04 / Český kanafas, Ateliér Terej
  0   0
A teď šup do kanafasu, mneme si spokojeně ruce po náročném dnu zakončeném příjemným domácím večerem a voňavou koupelí. Málokdo ovšem kanafasové povlečení opravdu má, je to jen fráze z dob, kdy u nás byla tato typická česká tkanina používána ve venkovských i městských domácnostech.

Je to škoda, protože kanafas je pořád jeden z nejkrásnějších a nejkvalitnějších materiálů právě na povlečení, ale i jiné textilie v domácnosti, jako jsou ubrusy nebo závěsy. V málo domácnostech se dnes povléká postel bíle, mnohem raději si ložnici osvěžujeme nějakou barvou. Kostičky a proužky kanafasu se k tomu hodí mimořádně dobře.

Přitom současný kanafas sice stále vychází ze základní technologie tkaní plátěné vazby z barevných přízí (nikoliv tedy dodatečně barveného nebo potiskovaného plátna), materiál ovšem prošel v posledních dvaceti letech vývojem, který z něj dělá moderní tkaninu 21. století.

Původní bavlněný kanafas se značně srážel a plátěná vazba byla sice báječně pevná, o to ovšem také hrubší. Dnes se tkanina dodatečně upravuje mercerací a sanforizací. To první zaručuje stálost barev a možnost využití pestřejší barevné škály, to druhé dělá tkaninu prakticky nesrážlivou.

Speciální technikou spřádání barevných bavlněných vláken se dokonce u kanafsu podařilo dosáhnout i efektu šanžánování, to znamená měńasvého lesku.

Standard kanfasové tkaniny se také proměnil. Původně jediná gramáž 140 g/m2, která je silná a hrubá a nejlépe se hodí na ubrusy, utěrky nebo kuchyňské chňapky, byla doplněna i jemnější gramáží 130 a 120 g/m2. Používá se na šití ložního prádla, je stále ještě velmi pevná, ale na dotek hebká a měkká. Původní kanafas měl malou barevnou škálu, nejvíc se používaly modré, červené, žluté nebo fialové kostičky někdy doplněné černou. Dnešní kanafas nabízí širokou škálu barev jak na tradiční kostičky jeden krát jeden centimetr, tak na kostky větší, pravidelné různě dilné proužky se střídáním bílé a jedné barvy, ale také kombinace různě širokých pruhů a proužků v různých barvách i jejich odstínech.

Pokud tedy chcete pravou českou tkaninu v super moderním vydání, určitě sáhněte po kanafasu. A pak už večer šup pod něj a krásné sny!
📷
3
fotografie
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Nerozmazlujte svého psa! Může se vám to vymstít!
Špatně se vám spí? Víme, čím to je!
Jak mít měkké a nadýchané ručníky
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nova potřebuje nahnat diváky! Proto nasadí Policii Modravu už teď!

Zprávy

Pokusy o deportaci migrantů připomínají komedii. Ministerstvo vnitra přiznalo neuvěřitelnou věc

Bydlení

Škodí nám aviváž?

1. Jane Fonda vypadá rok před osmdesátkou božsky! Do kapsy strčila i o dost mladší kolegyně

2. Chlebovská předvedla půl roku po porodu dokonalou postavu v plavkách

3. Bývalá Bond girl je chodící kostra. Manželství s Charlie Sheenem ji zničilo!

4. Kim Kardashian v bikinách: Od fanoušků dostala slušnou sodu! Vypadáš jako monstrum!

5. Šoubyznys umí překvapit. Jak se Martin Maxa vypořádá se zcela nečekanou nabídkou?