Jmelí a jeho kouzelná moc

Lidé jmelí přisuzovali čarovnou moc již od pradávna.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Ostatní 
29. prosince 2016 15:41 / Shutterstock
  0   0
Jmelí opředené mýty a legendami se po staletí využívá pro své léčivé účinky. Tradičním datem jeho sklizně je zimní slunovrat a my jsme si je zvykli kupovat na vánočních trzích pro štěstí.

Jmelí symbolizuje nesmrtelnost a věčnost bytí, nekonečnost zrození. Pokud mělo mít kouzelné účinky, trhalo se za použití nejlépe pozlaceného srpu, shazovalo se na bílé plátno a nesmělo dopadnout na zem. Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před jakýmkoliv zlem. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoliv rituálu. Sušené bobule se přidávají do přírodních vykuřovadel při rituálech týkajících se lásky a partnerství. Jmelí používáme jako talisman na ochranu před negativními energiemi.

Dáme si však záležet, abychom větvičky jmelí trhali pouze levou rukou, jinak může být jeho kouzelná moc narušená. Jmelí najdeme na borovici, dubu nebo jabloni. Jmelí je magickým symbolem zlatého Slunce, slunečního svitu a ochrany, proto se lístky často obarvují zlatou barvou. Tato rostlina je zasvěcena planetě Jupiter.

Jmelí je velmi osobité a individuální. O jmelí se dá s jistou nadsázkou říci, že jeho růst je postavený na hlavu, a tím se stává velmi zvláštní rostlinou, která se neřídí sledem ročních období. Na kmeni hostitelského stromu roste jmelí vzhůru nohama nebo různě do strany. Na zdravé rostlině můžeme současně v jednu chvíli najít jak květy, tak zralé i zelené bobule, a rašící listy. Semena jmelí, na rozdíl od většiny jiných rostlin, klíčí pouze za světla. Květová poupata najdeme na jmelí už v květnu, ovšem květů se dočkáme až v únoru, a bílé bobule dozrávají uprostřed zimy následujícího roku. Jmelí je prostě ,,jiné“.

Jmelí - pověry a tradice 

Jmelí je nejen tradiční vánoční rostlina, ale také léčivá bylina. Jmelí zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost. Jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí. Darujete-li někomu o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost, lásku a ochranu před nemocemi. Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku. Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie a k nám se dostal ze sousedního Německa. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Tradice užívání jmelí jako vánoční dekorace k nám přišla z Anglie. Magickou moc mu přisuzovali již naši dávní předkové. Jmelí sloužilo k ochraně proti zlým duchům a k zajištění lásky a plodnosti.

📷
1
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak zachránit průšvih v kuchyni
Jak rozeznáme inkontinenci od obyčejného počůrávání pejska?
Šetrné fénování vlasů
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nekalé praktiky Microsoftu: Operační systém Windows 10 údajně porušuje zákon

Věda & Vesmír

Podivné vykopávky nalezené v Bulharsku již nejsou záhadou

Bydlení

Při zazimování stavby je důležité dodržovat základní pravidla