Kávovou sedlinu rozhodně nevyhazujte! Hodí se vám na zahradě!

Pokud pijete mletou kávu, nezbavujte se sedliny. Poslouží vám na zahradě.
 Zahrada 
06. ledna 2017 20:09 / Shutterstock
  63   3
I když je jaro a s ním spojené práce na zahradě ještě daleko, už teď se můžete začít pomalu chystat. Výborným pomocníkem na zahradě je totiž například kávová sedlina, takže je nejvyšší čas začít ji schraňovat! Byla by totiž velká škoda tento geniální “materiál” jen tak vyhodit!

Pokud si rádi pochutnáváte na mleté kávě, měli byste vědět, že sedlina dokáže udělat velké divy na vaší zahradě! Hodí se do kompostu, ale i při setí, mulčování, odpuzuje hmyz a ještě s ní můžete přibarvit květy hortenzií! Pomalu si tak začněte sedlinu někam odkládat, ať ji pak můžete v sezoně využít!

Na co všechno se kávová sedlina hodí?

Mulčování

Když kávovou sedlinu přihrnete ke stonku rostliny v jílovité půdě, bude fungovat jako regulátor vlhkosti – absorbuje totiž vodu jako houba. Při silných deštích zabrání nežádoucímu přemokření, při horku zase poslouží jako mulč – brání vodě ve vypařování a postupně ji vrací zpět do půdy.

Setí

Semena petržele jsou velmi jemná, a proto se špatně sejí. Kávová sedlina, do které je zamícháte, vám při tom pomůže. Se semeny se bude lépe manipulovat, protože získají na objemu. Tento postup můžete uplatnit na všechny rostliny, které mají příliš drobná semena.

Kompost

Místo pravidelného vyhazování filtrů plných kávové sedliny do odpadkového koše je raději přidávejte do kompostu. Ale pozor! Ujistěte se, že vaše filtry neobsahují chlor, který zabíjí živé bakteriální kultury. V tom případě filtr vyhoďte a do kompostu dejte jen sedlinu.

Hmyz

Když sedlinu usušíte a pak poházíte do brázd spolu se semeny mrkve a cibule, odeženete tím hmyz požírající tyto dva druhy zeleniny. Navíc, jak zelenina poroste, dodá jí sedlina některé důležité minerální látky.

Barvení

Pokud máte na zahradě hortenzie, hnojte je pravidelně kávovou sedlinou. Minerály, které obsahuje, dodají rostlinám krásnou modrou barvu.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak se zbavit mšic bez použití chemie
Regenerace trávníku po zimě
Kam s kuchyňskými zbytky? Kompostujte i v zimě!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

S Novotným je to velmi vážné! Jeho syn lhal o jeho stavu!

Zprávy

Byly zveřejněny miliony tajných dokumentů! Toto sledovali agenti v Československu

Bydlení

Zajímavé tipy na likvidaci zápachu v bytě

1. George Clooney a jeho krásná manželka Amal čekají dvojčátka!

2. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

3. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

4. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

5. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!