Elektrický, nebo plynový sporák? Který uvaří jídlo rychleji?

Bude se vám vařit lépe na plynovém, nebo elektrickém sporáku?
 Dům 
24. ledna 2017 12:27 / www.sousviderecepty.cz
  0   0
Stejně jako v novém domě nebo bytě řešíte, jestli chcete vanu, nebo sprchu, musíte si vybrat, na jakém sporáku budete vařit! Zvolíte plynový, nebo elektrický? Do koupelny můžete v lepším případě narvat vanu i se sprchou a dilema máte vyřešené. Dva sporáky v kuchyni by ale nevypadaly dobře!

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. U plynu otočíte knoflíkem, škrtnete sirkami nebo zapalovačem, případně máte po ruce speciální přístroj nebo má sporák zabudované automatické zaplování a můžete začít vařit. Hrnec se zahřeje s přiložem na hořák, takže než se nadějete, vře voda, máte rozpálenou pánev a můžete se pustit do svého kulinářského umu.

Hrozí nebezpečí?

Další výhodou je rychlá regulace plamene, minimální únik energie a podobně. Že sporáky na plyn mívaly naše babičky a jsou staromódní, na to neberte ohled. Moderní plynové sporáky mají sklokeramickou desku, takže vypadají mnohem lépe. Na druhé straně u plynu hrozí, že ho můžete zapomenout puštěný, aniž plápolá plamínek, a neštěstí je na světě. Nové plynové sporáky však mají zařízení, které uzavře přívod plynu v okamžiku, kdy zhasne plamen. Tím pádem je všechno naprosto bezpečné.

Velkou výhodou elektřiny je fakt, že využívá schopnost zbytkové energie z plotýnek. Jakmile se rozpálí, stačí ji vypnout a uspořit energii. Rozehřává plotýnka však stále hřeje dál, a tak se jídlo nadále vaří a nevychladne. U starších sporáků si ale chvíli počkáte, než se zahřeje, takže pokud potřebujete rychle vařit, elektrický sporák není příliš dobrý partner.

Moderní varianta

Na druhé straně s příchodem sklokeramických desek čekání na zahřátí odpadlo. Nejmodernější dokážou zahřát plotýnku za několik vteřin. Moderní varianty mají i dětské pojistky nebo ukazatele zbytkového tepla. Díky nim lze přesně odhadnout, kdy plotýnku vypnout. Do které varianty půjdete vy?

📷
2
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oslavenec Miloš Forman přiznal: Už nemám sílu!

Zprávy

Papež František opět šokuje: Odvážným prohlášením zaskočil i ateisty!

Bydlení

Jak vybrat správný stroj na kávu?

1. Chlebovská předvedla půl roku po porodu dokonalou postavu v plavkách

2. Bývalá Bond girl je chodící kostra. Manželství s Charlie Sheenem ji zničilo!

3. Kim Kardashian v bikinách: Od fanoušků dostala slušnou sodu! Vypadáš jako monstrum!

4. Šoubyznys umí překvapit. Jak se Martin Maxa vypořádá se zcela nečekanou nabídkou?

5. Neuvěřitelná Kate Upton nahoře bez! Své přírodní pětky zakrývala pouze rukama!