Jak využít pěstované aloe vera

Aloe vera neboli aloe pravá patří mezi nejstarší léčivé rostliny.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Ostatní 
27. ledna 2017 17:09 / Shutterstock
  0   0
Aloe vera není jen pokojová rostlina, ale je také velmi přínosná pro naše zdraví a krásu. Gel a šťáva z aloe posilují vlasy, hydratují pokožku a můžete z nich připravit i chutný nápoj!

Prospívá zdraví, hydratuje, urychluje hojení – to a mnohem víc umí Aloe vera. Je škoda, abyste tohoto přistěhovalce z Afriky měli doma pouze na okrasu. Jeho blahodárné účinky je možné využít jak na tělo, tak dokonce i do těla.

Jak využít aloe?

Přestože domácím pěstováním nikdy nedocílíme toho, aby aloe vera dorostlo takových rozměrů jako ve volné přírodě, někteří zdatní pěstitelé se mohou pochlubit listy dlouhými až 50 cm. I když se říká, že pro léčivý efekt je potřebná dužina z metru dlouhých listů, pro domácí léčení se hodí i cca 30 cm dlouhé listy. Účinnější jsou však nejméně 3 roky staré rostliny. V případě potřeby, při popáleninách či drobných poraněních, je tak možné uříznout kus listu a místo potřít kouskem dužiny. Zmírní se bolest a rána se bude mnohem lépe hojit. Aloe má tu výhodu, že já zařezávání listů nijak neškodí. Listy totiž po čase zase dorostou. Aloe tak dává nepřetržitou úrodu a velmi rychle se navíc rozmnožuje odnožemi.

Elixír pod slupkou

Pokud máte nějakou drobnou ranku či štípanec, stačí, když uříznete kousek listu a řezem přiložíte na postižené místo. Obklady můžete aplikovat také na opary, popáleniny, akné či jizvy. Pamatujte na to, aby list byl vždy omytý, a po pár hodinách jej vždy seřízněte, ať na bolístku působí čerstvá šťáva.
Tím ale možnosti, jak aloe vera upotřebíte, nekončí…

Hojivý gel

Budete potřebovat: 
1 velký tlustý list aloe vera, 50 ml kokosového oleje
List odřízněte úplně u stonku a podélně jej nařízněte. Mezi slupkou a gelem je nepotřebná dužina, po rozříznutí tedy nechte list vyschnout. Pak lžičkou naberte jen gel bez dužiny a smíchejte jej s kokosovým olejem. Lépe se vám bude pracovat, pokud bude kokosový olej v kapalném skupenství (od teploty 24 °C). Hotový přípravek uchovávejte v lednici a používejte ho na vnější ošetření, více v článku 

Pleťová maska s aloe vera

Budete potřebovat:
2 listy aloe vera nebo hotový gel
1/2 citronu
Pokud nemáte hotový gel, ale máte doma rostlinu, začněte preparací dužiny z rostliny. Utrhněte 2 listy, ořízněte oba ozubené kraje, potom opatrně seřízněte vrchní část listu. Z dužiny začne vytékat průhledná šťáva. Opatrně celou dužinu odřízněte od spodního listu. Můžete ji rovnou vložit do mixéru, případně použijte tyčový mixér. K dužině vymačkejte šťávu z poloviny citronu a směs mixujte přibližně minutu. Hotovou masku aplikujte na obličej a nechte působit 10-15 minut.
Místo citronové šťávy můžete také vyzkoušet kombinaci aloe vera se lžící tekutého medu.

Domácí aloe vera drink

Vezmete si listy aloe a zbavíte je venkovní části listu, tím získáte dužinu. Nejlépe jde dužina vydbalat malou lžičkou. Dáte do mixéru a rozmixujete najemno, poté přidáte minerální vodu nebo džus v poměru 1 díl aloe na 5 dílů minerální vody a chvíli mixujete. Ti, kteří mají rádi sladké, mohou přidat trochu medu a ti, kteří raději něco osvěžujícího, mohou kápnout trochu citronu. Nejlepší je podávat vychlazené s kostkami ledu.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Mytí vlasů bez šamponu - No POO metoda
Nevyhazujte skořápky od vajec! Mají mnoho využití!
Découpage
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Unikátní vůz pro země třetího světa jde do výroby. Prodávat se bude složený ve speciálním boxu

Věda & Vesmír

Archeologové řeší historickou záhadu starou pět tisíc let

Bydlení

Úžasný trik, jak dát druhý život kytici růží. Budete potřebovat jen syrovou bramboru