Sundat, nebo nesundat? Jak vyřešit hamletovský problém, bychom po ledové nadílce nesčítali na jaře na střeše jen škody

Důkladným vyčištěním a kontrolou okapů a svodů předejdeme případným škodám. U některých objektů je vhodnější žlaby na zimu odstranit
 Dílna 
25. října 2014 10:47 / stavebnictvi3000.cz
  0   0
Nemilému překvapení a komplikacím předejdeme na podzim i důkladnou kontrolou celého okapového systému domu či rekreačního objektu. Mnohdy, především v horských oblastech, je vhodné posoudit způsob jejich upevnění a rozhodnout, zda by nebylo lepší okapy na zimu úplně odstranit.

Základem úspěšného překonání zimy je důkladné vyčištění žlabů. V zanesených okapech totiž zůstává zbytečně dlouho voda z tajícího sněhu, má čas v nich zamrzat, a žlaby jsou pak přetížené a deformují se.

Nejvhodnější dobou je zpravidla přelom října a listopadu, kdy už je listí z okolních stromů zcela spadané. Jestliže má v tomto směru příroda trochu zpoždění, raději počkáme, aby poryvy větru znovu okapy nezanesly.

Nečistoty uvnitř okapů raději odstraňujeme pouze ručně, použijeme jen ochranné rukavice. U korodujících materiálů totiž hrozí riziko, že bychom je zahradní lopatkou či jiným nářadím nechtěně poškrábali, a tím si zbytečně zadělali na problém. Při práci postupujeme směrem od výtokového otvoru, aby nám do něj odstraňované nečistoty nepadaly.

Zkontrolovat musíme i průchodnost odtokové roury neboli svodu. Pokud máme dostatečně dlouhou zahradní hadici, ideální je propláchnout všechny svody proudem vody. Jestliže jsou zanesené, můžeme je pročistit perem na čištění odpadů.

Na závěr ještě celý systém podrobíme důkladné vizuální kontrole. U korodujících materiálů se zaměříme především na stopy po rzi a prohlédneme všechny spoje, zda nejsou někde prasklé.

Rozhodnutí, zda okapy před zimou sundávat, nebo nikoli, záleží na tom, zda je odvodnění střechy správně navrženo a zrealizováno. Pokud ano, tak žlaby sundávat nemusíme. U starších nebo rekonstruovaných objektů mohou nastat problémy kvůli nedokonale zateplenému podkroví. Odtávající sníh a především led se pak ze střechy sunou ohromnou silou, vytvářejí bariéry, a žlaby a háky pak snadno poničí. V takovém případě je samozřejmě vhodnější žlaby sundat, než pak na jaře sčítat škody.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Kam dál?
Inspirace: Krásné a jednoduché dekorace z obyčejných šišek
Vtipné řešení, jak "pěstovat" v místnosti bez oken rostliny
Oprava protékajícího záchodu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Experti varují: Miliony aplikací pro telefony se systémem Android mohou ohrozit uživatele

Věda & Vesmír

Ötzi, záhadný muž z ledu, byl zavražděn. Po 5300 letech to prokázala pitva

Bydlení

Jak jednoduše vyndat ze zámku zalomený klíč?

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن