Jak opravdu ušetřit za topení? Tyhle rady se vám budou hodit!

Co udělat, abychom za vytápění vynaložili co nejméně peněz?
 Dům 
09. ledna 2017 10:21 / Shutterstock
  0   0
Jsou vaše účty za vytápění vyšší a vyšší? Se začátkem topné sezónyvětšina z nás začíná přemýšlet, jak ušetřit. Je třeba udržet co nejvíce tepla v interiéru, ale také dodržovat odborníky doporučované optimální teploty v jednotlivých místnostech. Přinášíme několik tipů, jak snížit platby za teplo.

1) V každém případě je nutné zajistit, aby teplo z domova unikalo co nejméně. Pokud okny a dveřmi profukuje, bude je třeba utěsnit, a to doslova čímkoli. Provizorní těsnění z různých materiálů koupíte za pár korun v obchodě.

V případě dveří může také zvýšit prah a aplikace těsnění na práh. Na noc pak zatahujte okna těžkými a silnými textilními. Ale dejte pozor, abyste nezakrývali závěsy také radiátory, které bývají umístěné většinou právě pod okny.

2) Důležité je vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vy tak zaplatíte méně za topení.

S regulací vytápění vám pomůže termostat. Nejlevnější typy termostatů seženete už za 300 Kč a rozhodně se vám tato investice vyplatí! Na termostatu si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu. Kotel se pak podle toho zapíná a vypíná.

Optimální teploty v jednotlivých místnostech bytu jsou různé. V ložnici je na spaní třeba mít chladnější vzduch, proto zde topíme na nejvýše 17 až 19 °C - ideální teplota je 18 °C. Pokud máte doma pořádné pěřiny, nemusíte topit vůbec a stačí se pořádně zachlumat. V kuchyni by se podle odborníků měly teploty pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C. Ani v obývacím a dětském pokoji není třeba přetápět, teplota 20 až 22 °C je opravdu zcela dostačující. V koupelně by mělo být nejtepleji, 22 až 24 °C. Pokud jedete pryč, lze v místnostech udržovat teplotu na 17 °C, při delší nepřítomnosti je možné je stáhnout teplotu na 15 °C.

Topení však nikdy zcela nevypínejte. Vychladlý byt vyžaduje vyšší náklady na vytopení, než když teplotu v interiéru stále udržujete stále zapnutým topením. Důležitá je však regulace. Také na noc je dobré topení ubrat, ale nikoli vypnout.

Samozřejmě jiná bude situace v rodinných domech s kotlem na tuhá paliva a ústředním topením, kde nelze přikládat automaticky, ale v ostatních případech je opravdu výhodnější sáhnout místo vyhaslého kotle po účinné regulaci.

3) Větrejte krátce a intenzivně! Správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud je venku zima, je potřeba větrat krátce a intenzivně. Okna otevřeme dokořán a klidně vytvoříme i průvan. Po třech až pěti minutách je opět všechna uzavřeme.

Stěny a jiné stavební konstrukce a předměty nestačí vychladnout a teplota v místnosti se krátce po uzavření oken opět zvýší na požadované hodnoty. Určitě nevětrejte dlouhodobě ventilačkou, jelikož právě tak se stěny a předměty postupně ochlazují a my nakonec vytápíme znova, vychladlý byt.

4) Nezakrývejte radiátory za závěsy a záclonami, nesušte na nich prádlo, neodkládejte na ně kuchyňské utěrky a jiné předměty. Pokud potřebujete prádlo rychleji vysušit, stačí postavit sušák poblíž radiátoru. Radiátory nezastavujte nábytkem.

Existují také speciální fólie s vnější hliníkovou, odrazivou vrstvičkou, které se nalepí za radiátory na zeď a teplo, které by jinak šlo do stěn, odrazí do místnosti.

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

S Novotným je to velmi vážné! Jeho syn lhal o jeho stavu!

Zprávy

Byly zveřejněny miliony tajných dokumentů! Toto sledovali agenti v Československu

Bydlení

Zajímavé tipy na likvidaci zápachu v bytě

1. George Clooney a jeho krásná manželka Amal čekají dvojčátka!

2. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

3. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

4. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

5. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!