Jak vyřešit problémy se zamrzlou vodou

Mrazy jsou pro přírodu prospěšné, ale nám lidem působí starosti.
 Dům 
11. ledna 2017 08:25 / Shutterstock
  3   0
Mrazivé počasí, které udeřilo v těchto dnech, způsobuje velké problémy. V mnoha domech zamrzla voda. Někdy zamrzla i tam, kde se topí. Nezamrzla totiž v domě, ale v šachtě hlavního uzávěru. Máme několik tipů, jak věc vyřešit.

Zamrzlá voda v domě

Zvyšte teplotu v místnosti, kde voda zamrzla. Na stěnu, kde vede potrubí, namiřte teplomet. Buďte ale nablízku. Pokud došlo k poškození vodovodních trubek, začne unikat voda a vy musíte zastavit její přívod a nechat porušené místo opravit. Naštěstí se to nestává vždycky a zejména plastové potrubí, které není pod tlakem, je schopné vydržet i velký mráz. Do budoucna se zamyslete nad temperováním objektu, aby se situace neopakovala.

Jak řešit zamrzlou vodu v šachtě

Vodovodní potrubí vedoucí k domu se nachází v dostatečné hloubce, takže při běžných klimatických podmínkách nemůže zamrznout. Hlavní uzávěr bývá někdy v šachtě, která je mimo dům. A zde může nastat kámen úrazu. K zamrznutí dojde zejména ve chvíli, kdy se spojí několik okolností dohromady. Extrémní mráz, špatně zaizolovaná jímka a nepřítomnost v domě. Voda přestane potrubím proudit a narůstající led uzavře průchod potrubím. V takovém případě je nutné do šachty umístit teplomet a postupně zvýšit teplotu, aby se led rozpustil. Opět je nutné mít vše pod kontrolou. Po rozmrazení překontrolujte, jestli trubky těsní a nikde nic neteče. Z malého poškození by se časem mohlo stát poškození větší a vás by překvapil účet za vodu a kluziště na zahradě. Někdy není možné použít teplomet. V takovém případě se hodí velký plynový hořák s bombou. Musíte ale postupovat velmi opatrně a prostor prohřívat postupně. V žádném případě by plameny neměly přímo zasahovat na plastové prvky potrubí nebo na vodoměr.

Prevence dalšího promrzání

V domě jde o temperování objektu. Stojí sice peníze, ale je to poměrně jednoduché. Můžete zde využít i naše doporučení z dřívějších článků o solárním temperování nebo o využití biomilíře. V šachtě bývá situace složitější. Na prvním místě je třeba řádně omotat potrubí izolací a celou jímku zaskládat izolační vatou. Pokud by ani toto opatření nevedlo k úspěchu, museli byste i do šachty přivést nějaký zdroj tepla a udržovat pomocí termostatu teplotu nad nulou.

📷
1
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

S Novotným je to velmi vážné! Jeho syn lhal o jeho stavu!

Zprávy

Byly zveřejněny miliony tajných dokumentů! Toto sledovali agenti v Československu

Bydlení

Zajímavé tipy na likvidaci zápachu v bytě

1. George Clooney a jeho krásná manželka Amal čekají dvojčátka!

2. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

3. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

4. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

5. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!