Slaměné domy a jejich výhody a nevýhody

Nejsou z betonu ani z kamene, základním materiálem těchto staveb jsou dřevo, sláma a hlína.
 Dům 
16. února 2017 20:24 / Shutterstock
  0   0
Technika stavby domů ze slaměných balíků je u nás stále spíše neznámá, v cizině se ale těší oblibě. Postavení slaměného domu je snazší a méně nákladné než postavení domu ze standartního stavebního materiálu. Díky vynikajícím izolačním schopnostem slámy navíc dosáhne majitel slaměného domu velkých úspor enegie.
Nejnovější

Jak zkrátit džíny

Tradiční slaměné domy jsou pro mnohé již dávnou minulostí, ale stále se najdou jedinci, kteří upřednostní takové domy před novodobými. Kromě toho, že slaměné domy jsou maximálně ekologické, jsou jedinečné a kvalitní. Slaměné domy nejsou vyrobeny jen ze slámy. Na jejich výstavbu se používá i dřevo, hlína a rákos.

Slaměné domy se tam staví dvěma způsoby. První využívá konstrukci z nosných balíků, které však musí být velmi dobře slisované – z nich se pak staví zeď jako z cihel, a jsou vertikálně spojovány. Výhodou této techniky je velmi malá spotřeba dřeva. Alternativním postupem je postavit dřevěnou konstrukci, která je poté vyplněná slaměnými balíky. V obou případech se používají betonové základy.
Slaměné domy jsou většinou jednopodlažní, ale mohou mít i více pater. A pokud si to majitel nepřeje, nikdo nepozná, že dům není z cihel. Většinou se ale majitelé k tomuto sympatickému přírodnímu materiálu hlásí a využijí vlastností slámy k více či méně netradičnímu designu – typickým příkladem jsou domy s kruhovým obvodem, oválnými výklenky a nepravidelnou hrbolatou omítkou.

Výhody a nevýhody slaměných staveb

Slaměné domy mají samozřejmě své přednosti i nedostatky. Jaké jsou ty nejvýraznější, které je potřeba určitě zmínit?
Výhody
Některé z výhod byly v tomto článku již nastíněny, například dobré izolační vlastnosti slámy jako takové a jednodušší výstavba. Dále se ekopanely pyšní poměrně vysokou odolností vůči mechanickému poškození, za což může zhuštěné jádro. To se podílí i na protipožárních vlastnostech, protože v panelech není přítomen kyslík, který by se zasazoval o šíření ohně.
Nevýhody
Na druhé straně se však se slaměnými domy pojí i určité nedostatky. K těm zásadním se jistě řadí omezená životnost. Udává se, že ekopanely vydrží zhruba 40 až 50 let, poté je třeba je vyměnit. Také je nutné počítat s tím, že specifičnost materiálu vyžaduje dobré uskladnění při stavbě. Z dalších komplikací lze jmenovat i možnou nedostupnost slámy, která je přeci jenom sezónní záležitostí.

Slaměné domy jsou zajímavou alternativou, která umožňuje využít při stavbě domu přírodní materiál, co navíc pomůže snížit náklady na vytápění, protože skvěle drží a kumuluje teplo. Ne všichni jsou ale takovému řešení nakloněni, protože nepředstavuje dlouhodobé řešení jako běžné postupy. I tak se dá ale očekávat, že slaměné domy budou na tuzemských pozemcích stále častěji k vidění.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Podvod na diváky? Karel z Prostřena je spolužák vnuka Bohdalky a je to herec!

Zprávy

Merkelová zřejmě vůbec netuší, co se kolem děje. Jak jinak si vysvětlit její slova o budoucnosti Evropské...

Bydlení

Neuvěříte, co všechno dokáže ovlivnit výběr lůžkovin!

1. Sexy moderátorka zpráv TV Prima čeká miminko! Těhotenství tajila celých 5 měsíců!

2. Krainová sesadila z trůnu Verešovou! Sebrala jí zlaté žezlo!

3. Další rakovina v Beverly Hills 90210! Zákeřnou nemoc přiznal i seriálový Dylan!

4. Americká herečka Eva Mendes se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Vypadá skvostně!

5. Aňa Geislerová se rozjela! Pořizuje si jedno tetování za druhým!