Toužíte po společníkovi a zárověň hlídači? Pořiďte si berňáčka

Bernský salašnický pes je přátelský a dobře ovladatelný
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
19. března 2018 13:06 / Shutterstock
  9   1
Plánujete pořízení psa a nevadí vám větší plemeno? Zkuste si koupit "berňáčka", bernského salašnického psa. Je přítulný, mírumilovný a dobře ovladatelný. Budete ho milovat vy i vaše děti.

Bernský salašnický pes pochází, jak již napovídá jeho jméno, ze Švýcarska. Jeho předkové hlídali stáda na pastvě a selské statky, ale také nosili zboží či tahali vozíky mířící s nákladem na trhy. Má tak vlastnosti domácích i pasteveckých psů.

Nikdy se neprojevuje agresivně

Vůči známým osobám se chová mírumilovně, k cizím lidem je zpočátku nedůvěřivý, nikdy se však neprojevuje agresivně. Ve společnosti ostatních psů je klidný a přátelský, nevyvolává rvačky. K dalším domácím zvířatům je velmi tolerantní a nemá žádné sklony je lovit.

Toto plemeno je velmi vhodným společníkem dětí. Má je velmi rád a je jim dobrým kamarádem. Pro jeho velikost, sílu a ochranitelské pudy však není vhodné, aby jej malé dítě samo vedlo na vodítku.

Výcvik pejska není složitý

Bernský salašnický pes je dobře ovladatelný a výchova nebývá složitá, protože se velmi rád a dobře učí. Možný je i speciální výcvik, mnoho příslušníků tohoto plemene má složeno různé pracovní zkoušky, ať již jde o klasický kynologický výcvik či například výcvik záchranářský.

Bernský salašnický pes může být celoročně venku. Potřebuje svobodu a volnost. Není tak vhodné, aby byl po celý den uzavřen v kotci. Tento pes pohyb miluje, a i když je chován na zahradě, potřebuje pravidelné vycházky.

"Berňáček" je přirozený hlídač

Většina příslušníků tohoto plemene miluje vodu a ráda plave. Štěňata a mladí psi však nesmí být vystavováni přílišné zátěži. Bernský salašnický pes má přes svoji přátelskou a mírumilovnou povahu přirozený hlídací instinkt, a pokud je potřeba, umí i tvrdě zasáhnout.

Pokud vás bernský salašnický pes nezaujal nebo pokud preferujete menší psí plemena, zkuste se inspirovat v tomto našem článku.

Jan Novák | inStory.cz
Kam dál?
Miniprasátko místo psa nebo kočky
Máte rádi rybaření? Užívejte si ho i v zimním období.
Ničí vám kočka doma nábytek? Poradíme, jak ji to jednoduše odnaučit
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Holandskému lovci satelitů se podařilo zachytit supertajný vesmírný letoun americké armády

Věda & Vesmír

Ztratili jste se v přírodě? Na tuto populární orientační poučku rychle zapomeňte

Bydlení

Jaký má mikrovlnka dopad na kvalitu jídla a vaše zdraví? Možná budete překvapeni