Chodský pes je výborný hlídač i služebník pro slepce

Jedná se o české národní plemeno a ideálního rodinného psa
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
18. května 2018 16:27 / Shutterstock
  17   0
Hledáte temperamentního psa, který ale není nervózní? Rádi byste měli zvíře přítulné k dětem i dobrého hlídače, který je schopen náročného výcviku? Zkuste chodského psa, české národní plemeno a ideálního rodinného psa, který navíc dobře slouží i nevidomým.

Chodský pes může být navíc pro výborné čichové schopnosti nasazen při záchranářských akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Má rovněž vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervů a mimořádně ostražitý.

Dorůstá do výšky kolem půl metru. V dospělosti váží 18 až 25 kilogramů. Jeho tělo pokrývá černá, lesklá, hustá a dlouhá srst. Učí se lehce. Díky svému vzhledu a schopnostem je zaměnitelný s německým ovčákem. Oproti němu je ale menší a má delší srst.

Srst chodského psa je dlouhá od sedmi do deseti centimetrů a má hustou podsadu. Pes líná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. V tomto období je nutné věnovat srsti zvýšenou pozornost, mimo něj stačí vyčesávat jen jednou týdně. Chodští psi línají extrémně, nejsou tedy vhodní pro alergiky. O péči o psí srst jsme psali zde.

Chodský pes vyžaduje pevný výcvik i výchovu, kde jsou jasně stanovené hranice, které pes nemůže překročit. Například pokud psovi jednou zakážeme chodit do domu, musí to dodržovat a my ho v tom nebudeme podporovat. Protože je to bystrý a učenlivý pes, rychle se učí. V štěněcím věku je nutná řádná socializace, kdy se pes seznámí s dopravními prostředky, cizími lidmi, zvířaty i jinými psy.

Historie plemena se datuje už od 13. století. Společně s pražským krysaříkem je tak nejstarším českým plemenem. Chodové na Šumavě střežili nejdůležitější cesty vedoucí od Domažlic do Německa. Doprovázeli je tvrdí, houževnatí a velmi odolní psi. Byli využívání i k pastevectví a stopování zvěře.

Jindřich Šimon Baar psal o chodském psu ve svých vzpomínkách, Mikoláš Aleš ho zvěčnil na svých kresbách, které doplnily román Aloise Jiráska Psohlavci. Chodský pes však téměř upadl v zapomnění.

Až v roce 1984 se kynologové začali pokoušet o jeho znovuvytvoření. V kynologickém tisku byly uveřejněny obrázky tohoto ovčáka a výzva pro případné majitele. Několik čtenářů se ozvalo s tím, že takového psa mají. Regenerace plemene se úspěšně podařila.

Jan Novák | inStory.cz
Kam dál?
Nejoblíbenější psi? Ovčák, jezevčík i retrívr
Kloubní výživa je důležitá!
Sezóna klíšťat začala! Chraňte vaše zvířata.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejvíce druhů opic na světě, nejkrásnější pláž, nejvyšší tobogán. Objevte zemi plnou unikátů

Věda & Vesmír

Největší díra v zemi, jakou kdy člověk vyhloubil. Hloubka je to opravdu impozantní

Bydlení

Jídlo venku lze před dotěrným hmyzem ochránit pomocí hezké i praktické vychytávky