Aku šroubovák se hodí do každé domácnosti. Je ale potřeba vybrat ten nejvhodnější

Aku šroubovák je velký pomocník
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dílna 
23. března 2018 05:52 / Shutterstock
  0   0
V každé dílně, i té domácí, by neměl chybět aku šroubovák. Je to opravdu velký pomocník a práci s ním zvládnou i ženy. Díky tomuto nářadí už budou povolené šrouby na policích či jiném nábytku minulostí.

Aku šroubovák je elektrický, akumulátorovým zdrojem poháněný přístroj. Rozdíl mezi aku šroubovákem a aku vrtačkou není prakticky žádný. Přístroj vytváří rotační pohyb s relativně malými otáčkami a velikým krouticím momentem, který lze využít jak k vrtání, tak ke šroubování. O aku vrtačkách jsme blíže psali zde.

Pokud ještě aku šroubovák doma nemáte a chystáte se ho pořídit, poradíme, jak vybrat ten správný. Existuje totiž několik různých typů.

Způsob upnutí nástroje

Podle způsobu upnutí nástroje lze aku šroubováky rozdělit na dva typy:

  • se sklíčidlem
  • s vnitřním 1/4“ šestihranem

Aku šroubováky s vnitřním 1/4“ šestihranem jsou obvykle jen slaboučké přístroje, které se hodí převážně na šroubování. Vyrábějí se sice vrtáky i pro toto upnutí, ale jen v omezeném rozsahu. Je s nimi možné vrtat tištěné plošné spoje nebo předvrtávat otvory do dřeva pro drobné vruty. 

Jejich nespornou výhodou je malá velikost, takže se vejdou skoro všude. Velmi se hodí ke skládání nábytku tam, kde jsou již předvrtané otvory a na šroubovávání vrutů do hmoždinek. S oblibou je využívají elektrikáři pro šroubování zásuvek, vypínačů nebo komponentů rozvodných skříní. Také se využívají při montážích PC a jiné elektroniky. Tyto aku šroubováky jako jediné nebývají vybaveny plynulou regulací otáček.

Aku šroubováky se sklíčidlem jsou ty ostatní. Sklíčidlo (hlava) je soustava tří čelistí, které se otáčením ozubeného věnce přibližují nebo oddalují a jsou schopné v ose otáčení upnout nástroj s válcovou nebo jinak symetrickou stopkou (vrták, bit). Hodí se tedy k vrtání nebo šroubování, ale i k broušení či míchání.

Převodové stupně

Aku šroubováky se mezi sebou liší také podle počtu převodových stupňů. V této souvislosti nářadí rozdělujeme na:

  • jednorychlostní
  • dvourychlostní
  • třírychlostní (výjimečně)

Aku šroubováky třírychlostní mají vysoký rozsah využití. Vyrábí je ale málokterá firma. Vysoké otáčky umožňují efektivně vrtat. Nízké pak s velkou silou šroubovat. Sehnat je ale bývá poněkud problém, na trhu těchto modelů moc není.

Aku šroubováky dvourychlostní patří mezi nejrozšířenější standard. Každá věhlasná značka je má ve svém sortimentu v několika variantách. Na jedničku (350 až 450 otáček za minutu) mají veliký kroutící moment a jde s nimi utáhnout i ty největší vruty a šrouby a nebo vyvrtat otvory s velkým průměrem. Na dvojku lze zase s přehledem vrtat všechny běžné otvory a rychle šroubovat menší vruty. 

U aku šroubováků jednorychlostních (s jedním stálým převodovým stupněm) je obvykle převod zvolen tak, aby byl maximální počet otáček na volnoběh okolo 700 otáček za minutu. Hodí se dobře zejména k nenáročnému šroubování. Vzhledem ke zpřevodování neoplývají velkým krouticím momentem, ale ani velkými otáčkami. Vlastně jsou to nemoderní univerzály.

Akumulátorová baterie

Akumulátorová baterie se skládá z jednotlivých článků. U dnes nejobvyklejších, Lithium-Iontových (Li-Ion) baterií jsou články složeny po třech. 

Napětí v jednotlivých článcích je 1,2 V. Z toho plynou ta záhadná čísla v názvech přístrojů, 3,6; 7,2; 10,8; 14,4; 18; 24. 

Někdy je marketingově vyzdvihováno napětí plně nabité skupiny článků (10,8 V = 12 V; 14,4 V = 16 V; 18 V = 20 V). To je však údaj, který se týká opravdu jen článků plně nabitých.

Dalším důležitým údajem je kapacita akumulátoru. Je uváděna v Amperhodinách (Ah), resp. v miliAmperhodinách (mAh). Tato hodnota vyjadřuje, jaký proud je baterie schopna dodávat v časovém úseku.

Další funkce

Všechny aku šroubováky, kromě těch nejmenších, jsou dnes vybaveny prokluzovou spojkou. Má podobu očíslovaného věnečku za sklíčidlem. Na ní lze nastavit maximální krouticí moment, obvykle v rozsahu 1 až 5 Nm (Newtonmetr). Nezáleží na tom, jaké je dělení na věnečku. Můžete spojku také zaaretovat (symbol vrtáku) a tím, třeba pro vrtání, prokluzovou spojku vyřadit z provozu. 

Další funkce u aku šroubováků bývají třeba osvětlení pracovního místa pomocí LED nebo ukazatel stavu nabití baterie a také plynulá regulace otáček.

Důležité příslušenství

Rozhodně nezapomeňte koupit nabíječku, abyste mohli doplnit energii do baterií. Podle kapacity akumulátoru v něm dobijí za krátký čas energii pro další práci. Obvykle to netrvá déle než hodinu. O baterie je potřeba se dobře starat.

  • Baterie nenechávejte v nabíječce déle, než je potřeba. Škodí jim to.
  • Mějte Li-Ion baterii vždy po ruce a po práci aku šroubovák vždy nabijte, ať máte nástroj připravený.
  • Baterie nevystavujte mrazu.
  • Nikdy nevymačkejte baterii do úplného konce, dejte ji nabít hned, jak zjistíte, že už nemá energii.

Jaký typ aku šroubováku zvolit?

Opraváři a kutilové si pro práci v bytě vystačí s malým, lehkým šroubováčkem s baterií 3,6 V; 7,2 V; nebo nejlépe 10,8 V a s kapacitou do 2000 mAh.

Milovníci zahrady, kteří mají velké plány, by si měli pořídit aku 14,4 V nebo ještě lépe 18 V. V provedení 18 V totiž mnohé značky vyrábějí celou řadu přístrojů, fungujících na stejné baterie - rádia, nůžky na trávu, zastřiháváč živých plotů, úhlovou brusku, strunovou sekačku a další. A vyberte si sadu, ve které jsou akumulátory s větší kapacitou 2000 až 5000 mAh. 

Profíci a náruživí stavitelé by pak měli sáhnout po 18 V baterii s velkou kapacitou 3000 až 5000 mAh a s bezuhlíkovým motorem. Proč? 18 V přístroje mají ještě snesitelnou váhu pro celodenní práci a velkou kapacitu potřebujete, aby stroj vydržel dlouho pracovat. Bezuhlíkový motor má velkou životnost a spotřebovává až o 30 % méně z kapacity baterie.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Věda & Vesmír

Vědci vypátrali dlouho ztracenou tektonickou desku. Ukrývá se pod Pacifikem

Bydlení

Ne každému se domů vejde pračka i sušička aneb na co se zaměřit při výběru spotřebiče dva v jednom

Zavřít reklamu