Jak připravit zahradu na letošní velké sucho

Sucho nás letos opět nemine
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zahrada 
07. června 2020 09:15 / Shutterstock
  0   0
Meteorologové předpovídají, že letošní léto bude ještě sušší než minulé. Aby vaše zahrada dokázala přečkat i extrémní sucho, bude potřeba se mu přizpůsobit. Základem úspěchu je rozumné používání vody. Přečtěte si, jak zvládnout horké léto bez dešťů.

Mnozí z vás se jistě těší, až si lehnou pod rozpálené letní paprsky. Tělo opět dostane potřebnou dávku vitamínu D a život se najednou bude zdát o něco hezčí. Zahrada na tom však bude o něco hůře. Zeleň bude potřebovat speciální péči, aby vydržela extrémní sucha a horka. Připravte se však na to, že ani s pomocí nemusí některé rostliny přežít.

Stín

Stín dokáže osvěžit člověka i rostliny. Vaším hlavním úkolem, bude přesunout je na místa s největším stínem. Ať už je řeč o květinách v truhlících či přímo zasazených. Pozorujte, kde se na vašem pozemku nachází nejstinnější místa.

Nejcennější a nejkřehčí rostliny z vaší zahrádky přesaďte právě tam. Ty v truhlících pouze přesuňte. Pokud žádné takové místo není, improvizujte. Vytvořte si vlastní clonu pomocí kůlů a starých plachet. Ujistěte se, že clona drží, aby ji neponičila letní bouře.  

Zásoby vody

Snažte se využít sebemenší deštík k tomu, abyste získali co nejvíce vody. Pořiďte si několik barelů na vodu a tvořte zásoby. Nezapomínejte po deštích zavírat víka, aby se drahocenná vláha nevypařila do ovzduší.

Pokud máte dostatek financí, neváhejte a zainvestujte do jímky na dešťovou vodu. Podzemní zásobárna dokáže pojmout i několik tisíc litrů vody. Nebudete se tak muset bát dočasného odstavení dodávek vody. Jímka bude vaší pojistkou.

Jak rostliny zalévat

Hlavním klíčem k přežití rostlin je správný způsob zalévání. Za největší chybu, kterou můžeme udělat, se považuje zavlažování v průběhu dne. Voda se nestihne dostat ke kořenům. Rozpálená půda v kombinaci se slunečními paprsky udělá z vody za krátkou dobu páru. Proto zalévejte vždy až večer po setmění ve velkém množství.

Rostliny se musí přes noc zregenerovat a přichystat na další náročný den.Zvýšenou pozornost věnujte mladým stromkům. Vykopejte okolo nich mělký příkop a snažte se v něm udržovat vodu. Zamezíte nejhoršímu. I přes všechnu snahu však některá zeleň nemusí vydržet. Největší problémy způsobuje tráva. Velice rychle schne, ale nic závažného se neděje. 

Trávník se totiž vzchopit poměrně rychle. Jakmile přijde perioda dešťů, opět tráva opět zezelená. Dostatek vláhy dopřávejte hlavně dlouholetým rostlinám. Jednoletky lze vždy snadno nahradit. Dále čtěte: Dopřejte své zahradě to nejlepší. Založte si domácí kompost.

Eva Vogelová | inStory.cz
Témata: sucho, rostliny, voda, stín
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Věda & Vesmír

Vědci odhalili fascinující skutečnosti. Zjistili strukturální podobnosti mezi lidským mozkem a vesmírem

Bydlení

O robotický vysavač je třeba pečovat. Jak na to, aby vydržel co nejdéle

Zavřít reklamu