Psi o vás vědí víc, než si myslíte. Možná vás překvapí, co všechno na lidech poznají

 Mazlíčci 
02. února 2021 11:31 / Eva Vogelová
  2
📷
6 fotografií v galerii
Pejsci rozpoznají těhotenství ženy většinou ještě předtím než ona sama  Depositphotos
Pes dokáže být pro člověka skutečně nejlepším přítelem. Každý den vám dává najevo, že vás má rád. Když vám není dobře, můžete se k němu přitulit. Většina z nich totiž pozná, že se s vámi něco děje. Co ještě dokáží čtyřnozí kamarádi rozeznat?

Každý majitel pejska měl patrně někdy pocit, že jeho parťák má šestý smysl. Pes sice nemůže mluvit, ale jeho oči mnohdy mluví za vše. Jednoduše cítíte, že vám rozumí a dokáže rozpoznat některé události dříve než vy.

S velkou pravděpodobností za tím stojí jejich vytříbené smysly, které mají od přírody. Nemohou sice s člověkem komunikovat pomocí řeči, ale mají velmi citlivý čich, který je mnohonásobně lepší než lidský. Podobně to mají i se sluchem. Díky těmto schopnostem dokáží pejsci rozeznat změny či události i dříve než lidé.

Psi poznají, že je k vám někdo nepříjemný

Pejsci dokáží rozpoznat vaše emoce. Pokud se k vám někdo chová nepříjemně či hrubě, zaregistrují to a vašeho protivníka nebudou mít rádi. Dokazuje to i jedna studie, během které vědci pozorovali chování několika psů, kteří sledovali, jak se k jejich majiteli někdo chová neuctivě.

Vědci majitele mazlíčků vystavili nepříjemnému chování jiných lidí, což u psů spustilo souhrn několika negativních reakcí vůči konkrétním lidem, kteří se k nim nechovali dobře. O studii si můžete přečíst zde. Pokud pejsci cítí, že je jejich majiteli vyloženě ubližováno, někteří dokáží i zakročit a svého pána ochránit. Většinou to však neplatí v případě bojácných plemen.

Psi poznají, že jste v očekávání

Na začátku těhotenství často ještě ženy nevědí, že čekají dítě, dokud si neudělají test. Pejsci to však již tuší. Dokáží totiž zaznamenat hormonální změny díky svým dokonalým čichovým buňkám. Stejným způsobem rozpoznají, že začíná porod. Během něj totiž dochází v ženském těle k zásadním změnám, které nemohou přehlédnout.

Následně se mazlíčci svoji majitelku snaží instinktivně podpořit. Ve chvíli, kdy si přinesete nový přírůstek do rodiny a pejskovi už nebudete věnovat tolik pozornosti jako dříve, může začít i žárlit.

Pejsci poznají, že máte zdravotní trable

Stejně jako pejsci rozpoznají u ženy výrazné hormonální změny, dokáží vycítit i další změny v organismu. Chlupáči cítí změnu pachu člověka. Umí detekovat kolísání hladiny cukru nebo prudký nárůst adrenalinu v krvi.

Někteří psi jsou speciálně vycvičeni k tomu, aby rozpoznali epileptický záchvat chvíli předtím, než přijde. Díky tomu mu mohou svým upozorněním zajistit včasnou pomoc. Vždy však pejsci nepoznají, jaká nemoc vás tíží, ale díky změnám pachu, poznají, že se s vámi něco vážného děje. Dále čtěte: Jaká psí plemena nesnáší mráz ještě více než vy?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem