Jak na umývání oken? Pár triků, které vám tuto práci usnadní a urychlí

Mytí oken nemusí být namáhavé, stačí zvolit správný postup
 Ostatní 
28. října 2016 13:20 / Shutterstock
  0   0
Mytí oken nebývá oblíbenou zábavou, pokud i vás čeká velký vánoční úklid a rádi byste si ho co nejvíce usnadnili, máme pro vás skvělé triky, jak se při mytí oken už nebudete trápit. Stačí pár jednoduchých rad, které vám tuto práci usnadní a urychlí.

Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

Správný postup mytí oken

Než začnete cokoli dělat, otevřete okno a podívejte se na oblohu. Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína víc drží a navíc nastydnete.

Pokud je počasí vyhovující, pusťte se do vyklizení parapetů a okolí oken, včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned vyprat.

Dále je potřeba odstranit případné pavučiny nebo plísně kolem oken. Pak už si jen připravte kbelík a nějakou stoličku či schůdky.

Jak na samotné umývání

Velmi záleží na tom, jakou stěrku si pořídíte. Doporučuje takovou velikost, aby vám vyšla dobře do okna. Dále by měla mít dobrou a měkkou gumu, která přilne k povrchu. Tvrdé stěrky odskakují a zanechávají šmouhy.

Správné čistící prostředky

Na mytá okna zvolte správně čističe. Nejlepší jsou takové, které nestékají a tvoří pěnu. Snadněji se s nimi pracuje.

Na závěr je třeba vybrat správný leštící přípravek. A proč profesionálové radí používat ty s alkoholem? Když jej nastříkáte na sklo, začne se rychleji odpařovat a nezůstanou po něm zaschlé stopy.

Puding

Mýt okna pudinkovým práškem zní sice velmi podezřele, ale jak ukázal test, funguje to skvěle. Jeden sáček banánovo-karamelového pudinku jsem rozpustila v pěti litrech studené vody. Některé zdroje doporučují rozpouštět ho v teplé vodě, ale náš pokus potvrdil, že v teplotě finta ukrytá nebude.

Hadříkem z netkané textilie (na mytí oken je ideální, protože nepouští vlákna) namočeným v pudinkovém roztoku jsem okno umyla od největšího prachu. Poté jsem hadřík propláchla v roztoku znovu a důkladně vyždímala, abych okna setřela do polosucha. Puding 12 Kč.

Ocet a noviny

Nejstarší metoda mytí oken s pomocí octa a novin stále nemá konkurenci, alespoň z hlediska ceny. V pětilitrovém kbelíku jsem do teplé vody vlila 2 decilitry kvasného lihového octa.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Na oběžnou dráhu byl umístěn další americký špionážní satelit

Věda & Vesmír

Nejmenší divoká kočka světa vypadá stále jako kotě. Ve skutečnosti je ale smrtícím lovcem

Bydlení

Je do vaší koupelny vhodnější závěsné nebo volně stojící WC?

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن