Včelaření - jak na to
Co budeme potřebovat:
Intenzivní včelaření (tedy to běžně provozované)
- Vlastní včelstva. Lze koupit už hotová včelstva nebo rozjeté oddělky s matkami na naší rámkové míře. A nebo můžete koupit nebo dostat roje.
- Nástavkové úly i s rámky.
- Ochranné pomůcky, především klobouk se závojem a rukavice.
- Dýmák, rozpěrák, hodí se i smetáček.
- Medomet.
- Cedník na med.
Extenzivní včelaření (alternativní, zájmové):
- Vlastní včelstva. Navrhujeme jako úl mednou krávu, a do ní můžete udělat buď oddělek z jiné medné krávy se stejnými rozměry, a nebo usadit roj. Roj získáte snadno od kteréhokoli včelaře, zatímco "medokravařů" moc není, takže roj je pravděpodobnější.
- Úl typu medná kráva je potřeba vyrobit. Náklady jsou malé, je to pár prken a trochu času.
- Ochranné pomůcky, tedy klobouk a rukavice.
- Dýmák, rozpěrák i smetáček budete potřebovat taky.
- Hrnec na med, a cedník, který do něj padne. Úplně nejlepší jsou dva cedníky, řidší a hustší, které zapadnou do sebe. To se prodává za pár stovek, nicméně můžeme klidně použít i kuchyňský cedník.
Kam umístit úl?
Když pořizujete první úly, musíte je někam dát. Rozhodujte se podle těchto kritérií, v tomto pořadí.
1) Vyloučit nevhodná místa - úly nikdy nemůžete umístit tam, kam se nehodí. Hned u vchodu do domu například, proti dětskému pískovišti a podobně. I kdyby místo bylo podle ostatních hledisek vhodné, nedávejte včely nikdy tak, abyste si jimi znepřátelili sousedy nebo ostatní členy rodiny. Nestojí to za to.
2) Zvolte oblast, ve které budou včely mít bohatou snůšku hned po ruce. Vhodnější je například umístit úl doprostřed sadu než doprostřed průmyslového areálu. Včely mají poměrně široký akční radius (až několik kilometrů), takže nezáleží na tom jestli úl bude stát přesně pod kvetoucí třešní, a nebo 200 metrů vedle. Navíc pokud dáváte včely na svůj pozemek, tak většinou nemáte moc na výběr. Pokud si ovšem vybírat můžete, hledejte oblast poblíž které to hodně kvete, a nebo která je poblíž lesa, ze kterého budou včely moci brát medovici.
3) V rámci vybrané oblasti hledejte prosluněné místo s možností natočit úl proti slunci (tedy k jihu). Čím dřív se ráno úl prohřeje, tím dříve včely vyrazí do práce a tím víc toho nanosí. Pokud bývají ve vaší lokalitě vysloveně horká léta, je ale naopak dobré aby k poledni na úl dopadal stín a tím aspoň trochu bránil přehřívání. Dobře prosluněná místa se dobře hledají na jaře, protože z nich nejrychleji mizí sníh. Pokud podmínku prosluněného místa nebudete moci splnit úplně k dokonalosti, nelamte si s tím hlavu. Není to úplně klíčové a divoký roj se sám od sebe často usadí i na místa, nad kterými by každý včelař kroutil hlavou.
4) Úly se obvykle dávají do řady vedle sebe, a jsou všechny stejně natočeny. Lepší je dělat spíše skupinky po cca 4 úlech natočených různými směry, protože to omezí zalétávání (tedy pomůže včelám vrátit se do svého domovského úlu a ne jinam). Toto ale obvykle nelze jednoduše splnit, takže jen mějte na mysli že než udělat jednu dlouhou řadu úlů, je lepší ji rozdělit do menších a dát je na různé lokality. Obecně se doporučuje natočit česna k jihu z důvodu rychlejšího prohřátí, ale o život nejde a včely si poradí i s ne úplně ideálním natočením.
A když jste lokalitu vybrali ...
1) Úly by měly mít česna aspoň 25cm nad zemí, ale radši víc. Budete mít potom menší problémy se sněhem v zimě (sníh by rozhodně neměl ucpat česno), a v létě česno zase tak snadno nezaroste trávou. Včely samotné by preferovaly umístění česna několik metrů nad zemí, jelikož jsou tam bezpečnější; v rámci snadného obhospodařovávání to ovšem nelze doporučit. Výšku umístění úlu můžete ovlivnit tím, že úl dáte např. na konstrukci z lešeňových trubek, na zídku z cihel nebo kamenů, na okraj prudkého svahu a podobně.
2) Pokud mají úly tendenci zarůst trávou, aspoň jednou za léto ji posekejte. Ať můžou včely volně vylétávat.
Pořízení včelstev
Koupě oddělků
Ze zdravotního hlediska jde o jednu z nejlepších variant, která je i finančně dostupná. Oddělky se prodávají nejčastěji pětiplástové - s mladou matkou a plodem všeho stáří. Prodejce oddělků musí mít pro svojí činnost veterinární atest, který OVS vydává na základě vyšetření jeho včelstev. Kopií tohoto atestu s vyplněnými údaji o kupujícím přikládá prodejce k oddělkům.
Oddělky bývají nejčastěji ke koupi během června či začátkem července. Po převozu vyžadují dobré snůškové podmínky (anebo krmení) pro zdárný rozvoj vedoucí k přezimování. Začínající včelař nemívá dostatek plástů - v následujícím roce je zapotřebí věnovat oddělku specifickou péči s ohledem na rojení.
Rizika při koupi jsou malá - díky veterinárnímu osvědčení. Je vhodné si zkontrolovat přítomnost a kladení matky.
Koupě včelstev
Ve včelařské inzerci bývají dost často inzeráty na prodej včelstev. Důvod prodeje je většinou zdravotní stav včelaře nebo se jedná i o pozůstalost. Cena nebývá vysoká. Leckdy majitel přidává i medomet a další vybavení.
Tato koupě je vhodná spíše pro zkušeného včelaře, který dokáže odhadnout zdravotní stav včelstev a umí si poradit s některými nevyhovujícími vlastnostmi (bodavost, rojivost, ...).
Někdy bývají ke koupi zakrmená i nezakrmená včelstva po sezóně. Vždy je na místě se ptát, co má včelař za důvod k prodeji. Například nezakrmené včelstvo, které bylo odkočováno postupně k řepce, akátu, lípě a lesu, bude značně opotřebované...
Získání rojů
Tradiční způsob množení včelstev. Navíc velmi levný - roj lze získat i zadarmo a nemusí se řešit rámková míra či typ úlu. Je-li roj známého původu a zůstane ve "svojí" lokalitě, jsou zdravotní rizika malá. Roj se po usazení do úlu vrhne na budování hnízda, jeho činnost je téměř k nezastavení. Zvlášť při přísunu sladiny. Problémem ale je věk matky - s rojem odlétá stará královna... Někdy může být tak stará, že nedožije příštího jara. Také bývá velmi často nešlechtěná - tedy s některými nežádoucími vlastnostmi (sklon k rojivosti, bodavost, nízký výnos medu apod.). Je proto vhodné si ihned objednat novou matku, a nejpozději na podzim (po zakrmení) ji v roji vyměnit. Do zimy sice půjdou ještě dcery původní matky, ale na jaře následujícího roku je postupně nahradí dělnice od matky nové.