Nejčastější chyby při rekonstrukci

 Dům 
13. prosince 2016 21:41 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rekonstrukce bytu Internet
Už se nemůžete dočkat, až bude váš starý byt či dům zcela jiný, krásný, nový a moderní? Pozor však, abyste v návalu radosti nenaletěli na obvyklé triky firem a nedopustili se chyb, které by vás později mohly mrzet. Zde je seznam nejčastějších z nich!

Nereálná očekávání

Kdo by netoužil po pěkném a zároveň praktickém bydlení? Ať renovujete své bydlení z estetického, či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. Mnoho lidí dělá při rekonstrukci velkou chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel domácnosti, ale snaží se v prvé řadě o to, aby byt vypadal reprezentativně. Ve snaze ohromit už nejedna „kreativní“ rekonstrukce panelákového bytu skončila nevkusným nezdarem.

Uvědomte si, že v bytě budete žít vy, a ne vaše návštěvy. Proto při přemýšlení o chtěném výsledku nepodléhejte představám o luxusním příbytku. Ač se budete snažit jakkoliv, z kozla nikdy nebude zahradník a panelákový byt zkrátka nikdy nepředěláte na honosný. Rozhodně se však může stát pohodlnějším, hezčím a příjemnějším k bydlení.

Žádný nebo špatný projekt a chybějící kalkulace

Nejhorší začátek rekonstrukce je ten, kdy se domluvíte s „chlapy od vedle“, že vám to udělají za tolik a tolik peněz. Je jen otázka dnů či týdnů, kdy přijdou s tím, že už peníze prostavěli, protože nečekali, že se o tolik zdražil stavební materiál i nafta do auta. Nechte si proto na začátku udělat podrobný projekt, nebo aspoň cenovou kalkulaci, kde bude stanoven jak rozsah prací, tak použitý materiál.

A trvejte na takových detailech, aby zde byl například počet dveří a jejich cena, nebo množství zásuvek či vypínačů. I když jde u nich o desetikorunové položky, do bytu jich nakonec potřebujete dohromady i několik desítek. A to už potom peněženka pozná. Všeobecně platí, že takto stanovenou cenu může firma překročit maximálně o deset procent, větší navýšení už musí projednat s majitelem a domluvit se s ním na vhodném řešení.

Unáhlený výběr řemeslníků

Musíte si být jistí, že řemeslník, kterého si najímáte, je ten pravý. Měli byste mu důvěřovat, protože ho pouštíte do domácnosti. Jednoduchý trik, jak alespoň zčásti odhalit seriózního řemeslníka, je sledovat, jak rychle odpovídá na vaše telefonáty, respektive nepřijaté hovory. Pokud komunikaci nezdržuje, nemá co skrývat. Nepodceňujte reference, ptejte se firmy na její zakázky za poslední dva roky. Seriózní firma nebude mít problém ukázat vám je. Kontaktujte jejich klienty a zeptejte se na jejich názor. Vsaďte na reference od známých. Když si najmete firmu, vyjde vás to samozřejmě dráže, ale vyhnete se neprofesionálnímu výsledku, i když u nás to bohužel ne vždy platí. Výběru realizátora proto opravdu věnujte dostatek času.

Využijte poptávací internetové stránky, které podle vašich požadavků osloví dodavatele za vás. Vy si už jen vyberete ze zaslaných nabídek. Je ideální najmout si jednu firmu, protože jednotlivé nezávislé party řemeslníků na sebe musí čekat, navíc instalatéři brblají na elektrikáře a ti zase na zedníky a ti zase na… Vždyť to znáte.
Uvažujete-li o rozsáhlejší rekonstrukci a změně dispozice, není na škodu obrátit se na architekta. Ten najde skryté možnosti dříve než vy. Investice se určitě vyplatí. A nepodceňujte ani výběr stavebního dozoru. Ten vám může ušetřit peníze tím, že dohlédne na kvalitu práce firmy, kterou jste si najali.

Není dlažba jako dlažba

Pokud už budete dělat podrobný seznam použitého materiálu a zařízení, trvejte u věcí na uvedení přesného typu, výrobního čísla a značky. Že jste pokladačům ukazovali jinou šedou dlažbu, než vám nakonec do chodby položili? Jestliže máte ve smlouvě uvedenou keramická dlažba šedá, nic s tím nenaděláte. Pokud zde ale budete mít správně popsaného výrobce, jméno výrobku a jeho katalogové číslo, je to jejich chyba, a vy se dožadujte nápravy.

Laciný materiál

Lidé chtějí často ušetřit při koupi materiálu, a tak se neorientují na kvalitnější výrobky. Ty vám však zaručí delší životnost. Jestli si myslíte, že vám nezbyde na koupi materiálu dostatečné kvality, zaměřte se na sezónní výprodeje či množstevní slevy. Když nakoupíte vše u jednoho obchodníka, výsledná suma vás může mile překvapit. Poraďte se o kvalitě materiálu s někým fundovaným ještě předtím, než začnete bezhlavě nakupovat. A naopak, zbytečně nepřeplácejte. Mnohdy se totiž výsledná cena odvíjí spíše od značky než od kvality zboží.

Nepřesné vyměřování

I půl centimetru někdy způsobí pořádnou kalamitu. Nebudete-li důslední při vyměřování prostoru, snadno se stane, že si naděláte plno starostí. Když si nejste jistí, jak něco změřit, poraďte se nebo to nechte na odbornících.

Špatné načasování

Plánujete-li rekonstrukci několika věcí (oken, koupelny atd.) a finance a vaše možnosti vám to jen trochu dovolují, odstěhujte se z bytu a udělejte vše najednou. Je to ideální, protože „dodělávky“ jednak lezou na nervy, jednak vyjdou dráže a často způsobují problémy, protože práce na sebe nenavazují. A když pomyslíte na uklízení po každém odchodu party dělníků…

Pokud nemáte dost financí, zvažte, zda raději nepočkáte a nedošetříte. Když opravdu nemáte jinou možnost a budete doma bydlet i během rekonstrukce a vše dělat postupně, připravte se na nepohodlí, hluk, prach, nefunkčnost toalety, koupelny či kuchyně a mějte záložní řešení. Myslete na tento fakt hlavně tehdy, máte-li děti. Pokuste se alespoň naplánovat si renovaci v termínu, kdy vám v práci n

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve