Čerstvá podzimní zelenina

 Dům 
04. října 2014 22:23 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pozdní sklizeň z vlastní zahrady nám pomůže ve zdraví přečkat zimu. pixabay.com
Kdo v létě nelenil, zasel a zasadil, může se těšit na sklizeň až do zimy. Mnoho druhů zeleniny má pozdní odrůdy, takže s létem zdaleka nekončí možnost vaření i přípravy salátů z vlastní zahrady. Zelí, pórek, špenát, štěrbák nebo bílá ředkev nám vylepší zimní jídelníček čerstvými vitaminy.

Zelí bylo ne nadarmo jedním z nejčastějších pokrmů na stolech českých rodin už v 18. století. Jeho pěstování je totiž poměrně snadné, musíme mu jen zajistit dosti výživnou půdu a nevysévat na stejném místě dvakrát po sobě. Jinak můžeme doslova sklízet po celý rok. Až do konce roku dorůstají a na záhoně vydrží odrůdy z květnového a letního výsevu. Existují i velmi odolné odrůdy jako je Christmas Drumhead nebo Ormskirk Extra Late, které se sklízí doslova ze sněhu, protože na záhonu vydrží až do února a března.

Zimní zeleninou je také pórek, který se sklízí po celou zimu, pokud dbáme o to, aby se nepodmáčel a nezačal uhnívat. Jinak je stejně jako zelí jedním ze zdrojů vitaminu C v jinak chudých měsících. Až do konce roku nám bude na záhonu bujet také listový špenát. Můžeme z něj připravovat saláty, pokud ho přejde mráz a lístky již nejsou tak křehké, dáme si ho vařený.

Výbornou pozdní zeleninou je také vodnice. Dnes jí mnoho pozornosti nevěnujeme, přitom to byl v jídelníčku našich dávných předků předchůdce z amerického kontinentu teprve v 16. století dovezených brambor. Vodnice vypadá jako velká bílá kulatá ředkvička, chuťově však připomíná spíše kedluben. Dá se konzumovat syrová i tepelně upravená.

Málo známý je také štěrbák. Přitom je to výborná listová zelenina dostupná až do konce roku, tedy v době, kdy hlávkový salát už není k mání. Štěrbák má jemnou chuť, může se z něj dělat salát nebo ho podusíme na slanině a cibulce a podáváme jako teplou přílohu k masům.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu