V houbaření vám mohou pomoci i moderní technologie
Moderní doba nabízí řadu technických pomocníků, které nám usnadní třeba vaření, úklid a podobně. I při houbaření si ale můžete pomoct několika vychytávkami. Díky nim se v lese neztratíte, vždy budete vědět o zbytku vaší houbařské skupiny, vyhnete se otravě houbami a váš úlovek nikdy nepřijde nazmar.
Jak se v lese neztratit
Asi to zná každý. Chvíli jde člověk se sklopenou hlavou hledajíc praváky ukryté v mechu a najednou zjistí, že v lese zabloudil. Tento problém vám může pomoci odbourat navigace. Neexistují totiž jen navigace do auta, ale také turistické nebo-li outdoorové, které obsahují podrobnou turistickou mapu se zakreslením lesních cest. S touto vychytávkou budete vždy vědět, kde jste a jak se případně z lesa vymotat.
Pokud se budete po nějaké navigaci poohlížet, je lepší sáhnout po těch, ve kterých jsou už automaticky nahrané i české mapy.
Konec zoufalého hledání
V lese také můžete ztratit z dohledu svou rodinu či přátele, se kterými jste na houby vyrazili. I když máte u sebe mobil, často nemáte v lese signál a nedokážete se tak se svým parťákem spojit. Kdo hodiny zoufale hledal v lese svého kolegu a začal mít obavy o jeho život i zdraví, ví, jak je to nepříjemné. Jednoduchým řešením je pořídit si do lesa vysílačky, kterými se snadno svoláte i na místech bez signálu.
Vysílačky do lesa vybírejte především podle jejich dosahu. Čím větší dosah, tím bývají lepší a také dražší.
Nenechte se otrávit
I protřelému houbaři se občas stane, že zamění jedlý hřib za hořčák. Rozdíly mezi mnoha druhy jedlých a nejedlých hub jsou často opravdu minimální a utnout se může i mistr tesař. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že váš košík obsahuje jen ty nejvybranější a hlavně zaručeně jedlé druhy hub, pořiďte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která vám bezpečně řekne, jakou houbu jste našli. Nebudete s sebou muset vláčet atlas hub a vyvarujete se také případnému zklamání, že váš pracně naplněný koš obsahuje jen hořčáky nebo nejedlé holubinky.
Pro telefony s Androidem existuje Aplikace na houby. Obsahuje atlas s 210 význačnými druhy hub. Nechybí podrobný popis, kvalitními fotografie či sofistikovaný klíč k určování druhů hub podle viditelných znaků. Stačí kamerou zabrat houbu a aplikace sama najde, o jaký druh houby by mohlo jít. Vše funguje v offline režimu, a tak nejste závislí na signálu.
Pro iPhony s operačním systém iOS zase funguje aplikace Rostou. Najdete zde až 250 druhů hub s nádhernými fotografiemi, mezi které můžete přidávat i své snímky, a pochlubit se tak svými úlovky. Skvělou vychytávkou je také možnost ukládání různých poloh. Můžete si tak označit, kde parkujete či kde se nachází vaše tajné místečko plné praváků.
Stoprocentní sušení
Obzvláště po deštích jsou houby notně nasáklé vodou a tradiční sušení na novinách občas nedopadne podle vašich představ - houby pokryje plíseň a je vymalováno. Tuto komplikaci dokáže odbourat další technologická vychytávka, a to sušička. Usušit můžete bedly, křemenáče, ryzce, hřiby, žampiony i kotrče.
Sušené houby jsou opravdová pochoutka. Jsou plné chuti a skvěle doplní spoustu nejrůznějších pokrmů, navíc je můžete uskladnit na dlouhá léta. Můžete je pak kdykoli opět namočit a použít v polévkách, rizotech, v těstovinách i do omáček a k masu.
Houby stačí před sušením očistit nožem nebo otřít vlhkým hadříkem, odkrojit červivé části a zdravé houby pak nakrájet na stejné plátky zhruba 4 mm silné a vyskládat na pláty sušičky. Ventilátor potom rovnoměrně rozhání ohřátý vzduch o teplotě 40 až 50 stupňů do prostoru a zbaví houby téměř veškeré vlhkosti. Takto usušíte velké množství hub za pár hodin a pak už je stačí rovnou nasypat do sklenic či dóz.