Než budete malovat nebo natírat, zjistěte, jaký štětec zvolit. Každý má svůj účel

 Dílna 
27. května 2021 15:55 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Někdy je to vážně věda Depositphotos
Na trhu je velké množství štětců různých rozměrů a tvarů. Liší se také materiálem, ze kterých se vyrábějí štětiny. Zorientovat se v nich může být problém. A rozhodně by vám nemělo být jedno, co koupíte, protože každý štětec má svůj účel.

Na co byste se měli při výběru zaměřit, se dozvíte na následujících řádcích.

Kdy sáhnout po štětci

Jednoduše by se dalo říci, že pokud potřebujete vetřít do podkladu nátěrovou hmotu, je lepší použít štětec. To platí také pro případ, že budete malovat hrubý materiál nebo nestejně savý podklad. Jako příklad je možné uvést penetraci stěn. Do nové omítky nebo stěrky se má vsáknout více barvy než při přemalovávání starého nátěru, a proto je lepší použít štětec než váleček. Štětec nejenže pojme více barvy, ale pokud na něj přitlačíte, dostanete více barvy i do podkladu.

Abyste nemuseli často namáčet

A ještě existuje jedno docela podstatné kritérium, na které byste se při volbě štětce pro penetraci měli zaměřit. Při této činnosti je vhodnější použít štětce s přírodními vlákny, které absorbují více barvy než ty z umělých vláken, a proto je není nutné tak často namáčet.

Štětce s umělými vlákny vám pak lépe poslouží na nové omítnuté stěny nebo vlhčení podkladů. Když ale budete malovat menší plochy nebo okraje, kde si potřebujete dát pozor, abyste nepřetáhli, tak použijte raději štětce s vlákny přírodními.

Nové štětce pouští vlákna

Možná se vám to bude zdát jako vtip, ale většina nových štětců pouští vlákna, proto se doporučuje je používat na první nátěry. Na vrchní vrstvy si vezměte dobře vymytý použitý štětec. Pokud takový nemáte, zkuste si nový štětec někde trochu rozmalovat, abyste nebyli nepříjemně překvapeni. Už při nákupu můžete štětec silněji promnout mezi prsty, pokud vám na nich ulpí více vláken, sáhněte po jiném.

Kulatý nebo plochý

Tvar štětce má na výsledek také svůj podíl. Na velké plochy se bude více hodit velká kulatá štětka, kterou nebudete muset tak často namáčet do barvy. Tou můžete udělat i finální nátěr, ale na okraje a tam, kde nechce přetáhnout, již použijte štětec plochý.

Tip

Pro lakování rovných ploch je vhodnější použít kulatý štětec, protože při průhledném nátěru nebudou tolik vidět případné nepřesnosti.

Přírodní a umělé štětiny

Rozhodnout se, které jsou zrovna pro vás ty vhodné, může být trošku dilema. Jednoduše lze ale říci, že přírodní štětiny jsou vhodné na jakékoliv barvy. Na syntetické nátěry ale sáhněte raději po štětci z umělých vláken, který je odolnější vůči chemikáliím. Umělé štětiny jsou také odolnější vůči otěru, takže by vám měl takový štětec déle sloužit.

Jakou velikost zvolit

Rozměr štětce také hraje svoji roli. Je jasné, že velké plochy nebudete malovat nebo natírat malým štětečkem, a naopak třeba na nový nátěr dřevěné židle nepoužijete velkou kulatou štětku. Kulatý štětec také není svou podstatou vhodný pro malování rohů (nikoliv koutů) a hranatých tvarů. A také platí: čím jemnější či menší tvar, tím menší štětec budete potřebovat. To platí třeba pro ornamenty, které získávají na čím dál větší oblibě. Čtěte také: Jak vybrat a připravit správný substrát či osvědčené hnojivo.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu