Vychytávky, které šetří nejen peníze, ale také životní prostředí!
Jeden z nejsnazších způsobů, jak šetřit elektřinu, je vytahovat elektrické spotřebiče ze zásuvky. Některé ze spotřebičů, jako například televize, bývají v domácnostech zapnuté podstatnou část dne. Naučte se vytahovat je po vypnutí ze zásuvky. Postupně to budete dělat automaticky a budete šetřit energii, aniž byste na něco museli myslet.
Roztahujte přes den žaluzie a rolety a využívejte maximálně sluneční světlo. Můžete tak ušetřit až 10 % energie, která se spotřebuje na elektrické osvětlení. Dávejte pozor, aby vám neunikalo teplo. Pokud dřevěnou podlahu pokryjete kobercem, lze ušetřit 4-6 % tepelné energie.
Ušetřit se dá i v kuchyni. Jestli máte lednici postavenou na místě, kam dopadají sluneční paprsky, nutí ji to více pracovat, aby zůstala studená. Šetřete energii a přesuňte ledničku do stínu. Také omezte dlouhé zírání do lednice při vybírání, co budete jíst. Můžete tak za rok ušetřit až stovky korun.
To samé platí i při nahlížení do zapnuté trouby. I když ji otevřete jen na třicet sekund, teplota uvnitř může klesnout až o 65 °C, což má za důsledek vynaložení další energie k opětovnému zvýšení teploty v troubě.
Už v dětství vás možná rodiče učili, abyste nenechávali téct vodu při čištění zubů. Nezapomínejte na to ani v dospělosti. Také se snažte zavírat kapající kohoutky a perte na nižší teplotu. Na praní při 30 °C se spotřebuje až o 40 % méně elektřiny než při praní na vyšší teploty.
Většina z těchto jednoduchých triků vás nebude nic stát, naopak s nimi můžete jen získat ať už ušetřené peníze nebo dobrý pocit z toho, že šetříte životní prostředí.